We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vaka analizi: SWAP olayı

110 56 16
29.03.2019

SWAP faizleri coştu ve herkes bunu konuşur oldu. 'Neden böyle oldu ve ne yapsak böyle olmazdı' konusunu şurada tartışmıştım.

Bugün 'ne yaptık ve sonuç ne oldu?' sorusunu bir vaka analizi olarak ve yorum katmadan aktaracağım.

Finansal enstrümanların maliyetleri var. Paranın da böyle. Herkesin bildiği adı ile bu faizdir. İki para birimini birbirleri ile değişecekseniz aynı zamanda faizlerini de değişmelisiniz. SWAP budur, başka bir şey değil.

Londra'da elindeki dövizi TL ile değişmek isteyen, kimi zaman da bunun tersini yapan bir yatırımcı grubu vardır. Beynelmilel kurumların Türkiye masaları finansal piyasalardaki iniş çıkışlardan faydalanmak, TL'nin cazip faizinden yarar sağlamak için fırsatlar kollarlar. Bunlar kimi zaman 1 yıldan uzun olur ve yatırım şeklinde gelir. Kimi zaman ise kısa vadeli olur ve spekülasyon formunu alır.

Son yaşanan çalkantıda, Türkiye'de biriken sorunların ve özellikle de rezervler üstüne duyulan kaygının büyüyeceği speküle edilerek Türk Lirası satıldı. Bunun yapmanın maliyeti ise elinde olmayan Lira'yı satarak onun faizine katlamak şeklinde oldu. İşte Londra'daki kapalı bir havuzdan TL bulma maliyeti olan gecelik swap bu........

© Habertürk