We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye büyümesi hakkında her şey

27 5 1
12.03.2019

Türkiye ekonomisi 2018 yılını % 2,6 büyüme ile tamamladı. Oldukça hızlı başlayan yıl, çeyreklik bazda %7'den fazla büyümelere şahitlik ettikten sonra son iki çeyrekte daralmaya tanıklık etti. Böylece son iki çeyrekte ekonomimiz önce %1,6 ve ardından %2,4 çeyreklik daralmalar ile teknik olarak resesyona girdi.

Yıl neden çok hızlı başlayıp düşüşle devam etti? 2017 yılındaki %7,4'lük büyümenin taşma etkisi ile yıla çok hızlı başladık. Ardından gelen erken seçim kararı ve peşi sıra mali politikalar & para politikası uyumsuzluğu kurdaki aşınmayı getirdi. Takiben Batı ile gerginlik ve ABD'nin açık finansal tehdidi ile kurda belki de hiç yaşanmaması gereken seviyeleri tecrübe etmemize sebebiyet verdi. Tüketici güveni düştü ve yatırımlar askıya alındı.

Milli paramızdaki sert değer kayıpları önce tüketimi vurdu. 2018'in son çeyreğinde hane halkı tüketimi %9 gerilerken, yatırımlarda 'lük düşüş yaşadık.

Bunların biraz daha içini açmak gerekirse, özellikle dayanıklı tüketim mallarında oldukça sert gerilemeler gördük. bu gruptaki daralma 5'e vardı. Otomotive piyasasında yıllık araç satış beklentileri -vergi indirimlerine rağmen- hala 2017'nin en az yarısı kadar düşük seviyelerde geziyor. Bu arada, Maliye'nin %1'lik ticari araç KDV desteğine rağmen...

Yatırımlar kaleminde kamu & özel sektör ayrımı veriler açıklanmadığı için yapılamıyor. Ne var ki yatırımların özellikle takip ettiğimiz kalemi olan makine ve teçhizat kalemindeki %'lik düşüş can sıkıcı ve henüz beklediğimiz yatırımların gelmediğini bize anlatıyor.


MEVCUT DURUMUN ANLATTIKLARI

Tüm bu veriler ile beraber 2008'deki küresel krizden bu yana en sert daralmayı ve ilk teknik........

© Habertürk