We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Seçimleri finansal piyasalar nasıl okuyacak?

59 11 1
02.04.2019

Kabul edelim, 2019 yerel seçimleri oldukça zorlu geçti. Kampanya döneminde kullanılan propaganda metotları ve sosyolojinin aldığı biçimden ötürü yerel değil, genel bir seçim yaptık.

Rey verme sürecinin genel seçimler havasında geçmesi ve kutuplaşma ortamı yatırımcıların da kötü sonuçlar beklemesine yol açtı. Beklentilerin bozulması partilerle ilgili değil daha çok demokrasi ortamına yönelik endişeler kaynaklıydı. Tam bunlar yaşanırken TCMB’nin rezervlerine ilişkin endişelerin yükselmesi ve endişelere verilen yanıtın kalibresi sebebiyle TL varlıklarda bir baskı da yaşamıştık.

Seçime, yatırımcıların ve ekonomiyi takip edenlerin indinde türlü zorluklarla girildi.

***

Sandıkta görülen katılım oranının yüksekliği, siyasi tansiyonun kampanya dönemine göre düşük seyretmesi ilk pozitif gelişmeler olarak kayıtlara geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Lideri Bahçeli’nin seçim sonrasındaki açıklamaları hem vakar içinde hem de ittifakın devamı biçimindeydi. CHP’nin büyük şehir kazanan adaylarının kapsayıcı basın açıklamaları ise hoşgörü iklimine katkıda bulundu.

Erdoğan’ın kapsayıcı, liberal piyasa koşullarına vurgu yapan ve reformları öne çıkaran sözleri tam olması gereken cümleler olarak........

© Habertürk