We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya'da Putin'in yeniden başkanlığı ve ekonomi

47 18 0
30.06.2020

1 Temmuz’da Rusya Federasyonu sandığa gidiyor.

Bu sandık, aslına bakılırsa uzun yıllara etki edecek bir oylamayı temsil ediyor. 1 hafta sürecek ve 1 Temmuz günü tamamlanacak bu anayasal değişiklik plebisiti tarihi olacak. Her bakımdan.

Putin göreve geldiğinde oldukça istikrarsız ve henüz dağılmış bir Sovyet İmparatorluğu bulmuştu. 100’e yakın enflasyon, çakılan bir büyüme, enerjide problemler ve yüksek işsizlik sebebi ile yeni Rusya, ekonomik olarak oldukça zorlanan bir Sovyet bakiyesi haline gelmişti.

Kötü zamanın doğru yöneteni olarak Putin, başkanlık sisteminin nimetlerinden faydalandığı kadar sistemi legal bir altyapıya da oturtmaya çalıştı. Başka türlü ifade edersek, ekonomik reformları sürdürmek için ihtiyacı olan politik devamlılığı kimi zaman kanuni sınırlara çarparak kimi zamansa onları genişleterek kullandı.

2 dönem başkanlığın ardından 'Başkan' ve 'Başbakan' görevlerini Medvedev ile swap / takas yaptı. Ardından yeniden başkan oldu.

4 yıllık başkanlık dönemi 6 yıla uzarken kaçınılmaz olarak 2024 takvimini de düşünmeliydi...

2024’te 24 yıldır Rusya’yı yöneten, Stalin’den sonra en uzun yöneten olacak Putin için son yılları ‘topal ördek’ geçirmek korkusu hasıl oldu. Ayrıca kendi ifadeleri ile ‘Roosevelt de 4 dönem başkan olmuştu. Fevkalade zamanlarda fevkalade çözümler olabilirdi’.

Beyaz Rusya ile birleşerek yeni devlete yeni başkan olmaktan farklı kurumlara güç vererek onların yönetmeye kadar çok geniş bir yelpazede önlemler değerlendirildi. Sonunda yeni Anayasa’ya dayanan bir model tercih edildi.

***

Yeni anayasa yeni ve iddialı, imparatorluk........

© Habertürk