We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Reform paketini nasıl değerlendirelim?

64 7 0
12.04.2019

Yapısal dönüşüm adımları olarak tanıtılan paket açıklandı. Finansman akışının güvenle ve ulaşılabilir olması, enflasyonun gıda kaleminin kalıcı olarak düşmesi, vergi adaletinin sağlanması ve üretimde stratejik planlamanın yapılması üstüne bina edilmiş 4 ayaklı bir program bu.

Bu ayakları alt başlıklar halinde zaman içerisinde devreye almak istiyor ekonomi yönetimi. Mayıs ayında tarım reformu ve sanayide yerlileştirme programı düşünülmüş. Ağustos için ihracat ana planı ve Eylül’de turizm & lojistik ana planları düşünülmüş. Yıl sonu içinse BES ve kıdem tazminatı, sosyal güvenlik reformu, istihdam eğitim planlaması ve yargı reformu takvime bağlanmış.

Ana hatları ile açıklanan plan bu.

Bir giriş olması için öncelikle zamanlama ve reformların ruhundan, ardından da beklentilerden bahsetmek gerekiyor. İstanbul’da seçimlerin sonucunu bir türlü ilan edemediğimiz bir zamanda açıklanan program ‘hazır olmayan kulaklara’ anlatıldığı için hayata ‘dezavantajlı’ atılmış oldu. Zamanlama sorunu paketi anlatmayı zorlaştırdı, bunu kabul edelim.

Paketin içerik olarak hiçbir sorunu görünmüyor. Yargı, enflasyon, sorunlu krediler gibi pek çok beklenti karşılanmış durumda. Burada duralım. Çünkü bir sonraki durakta zamanlama ve uygulama gibi konu başlıkları var. Enerji, inşaat şirketleri gibi döviz riski taşıyan ve nakit akışında sorun olan sektörler için alarm zilleri çok önce çaldı. Oysa o sıralar şirketlerin gayet sağlıklı olduğunun iletişimi yapılmıştı. O gün sorun tespit edilse bugün bazıları için hayat daha kolaydı. İtirazlar biraz buradan kaynaklanıyor.

Paketi baştan reddetmek oldukça güç keza bunca maddeyi bir çırpıda okuyup hazmetmek ve ardından fikir oluşturmak epey zor. Diğer yandan, hemen sevinçle karşılamak da bir o kadar zor. Nedeni, planların henüz sektörlerin tüm temsilcileri ile tam mutabakat........

© Habertürk