We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Piyasalar neyi nasıl okuyor?

100 2 0
23.04.2019

Herkesin uzmanlık alanı farklıdır elbet. Piyasa, örneğin piyasa yapar. Gelişmeleri fiyatlara yansıtır ve beklentileri yönünde pozisyon alır.

Her şey fiyatlanmaz piyasalarda. En azından bazı şeyler olana kadar fiyatlanmaz diyelim. Durum çok karışık olursa da fiyatlanmaz. Basit ve bir mantık silsilesi içinde düşünür piyasa oyuncuları. ABD'de olan işin sağlamasını Japonya'dan yapabilirsiniz. Bir yerde işler harika gidip diğerinde berbatsa örneğin bunu fiyatlardan okuyabilirsiniz.

Her dediği doğru değildir piyasanın. Tek bir piyasa da yoktur. Bir uzlaşı vardır. Ortak kanaat, konsensüs vardır. Sessizce oluşan. O kararlaştırmanın mantığını alın ve aynı kuralları başkaca piyasalara uygulayın. Tahminen yine aynı sonuçları alırsınız.

Piyasanın yanlışları da olur. Bunları zaman düzeltir. Varsayımlar, gerçekler tarafından sürekli olarak sahiciliğin süzgecinden geçer.

Bu, piyasanın aktarım mekanizmasıdır. Fiyatlar böyle oluşur.

Mekanizma doğru haberden, politik gelişmelerden, ekonomik döngülerden ve bunlar hesap edilerek yapılan faaliyetin sonuçlarından beslenir. Bunlardan herhangi biri bilinmez ya da istenmez bir hale alıyor ise oynaklık artar. Para kaçar. Bilinmezi kimse fonlamak istemez. Kötü dahi olsa hesap edilebilir olması istenir.

Uzun ancak gerekli girişten sonra ülkemiz varlıklarının fiyatlarına bakalım.

Türk Lirası bu yılın en çok değer yitiren ilk 3 küresel majör paraları arasında. Ne yazık ki son yıllarda durum genellikle böyle. Borsadaki değerlemeler gelişen ülke endekslerinin tam yarı değerinde. Faiz seviyelerimize baktığımızda........

© Habertürk