We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez Bankası cevaplardan çok soru üretiyor

38 16 0
26.04.2019

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Bloomberght anketine katılan 17 ekonomistin beklentisine paralel olarak politika faizi olan haftalık repo faizini $’te sabit bıraktı.

Piyasa neden faizin sabit kalmasını bekliyordu? Neden ekonomi sertçe daralırken ve kredi faizlerinde yine aynı ölçüde bir düşüşe ihtiyaç varken Banka faiz indirmeyi tercih etmiyor?

Her şeyden önce TCMB’nin tek hedefi olan fiyat istikrarından uzağız. Banka, son çalkantıda mealen ‘tek haneli enflasyonun ucu görünene kadar’ faiz indirmeyeceğini belirtmişti.

Ardından riskler geliyor. Dolar kurunun son 4-5 haftada 5,20 - 5,98 hareketi yapmış olması. Aynı zamanda emtia fiyatları da yükseliyor üstelik. Durum böyle olunca, ithal fiyatları ve gıda kaynaklı maliyetlerin ısırmaya başladığını metne sokmuş Merkez.

Metinde yer almayan ancak dünyanın herhangi bir yerinde kolaylıkla kendine metinde yer bulacak riskler mevcut. Başta İstanbul seçiminin sonucunun alınmamış olması. Ardından ABD ile gerginlik ve Banka’nın kendi rezerv politikasına ilişkin muğlaklık.

Kimileri anılan, kimileri ise kendine metinde yer........

© Habertürk