We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon gerçekten düştü mü? Yıl boyunca ne olacak?

52 15 0
05.03.2019

Artan popülizm dünyayı, kutuplaşma ise Türkiye'yi zorluyor. En basit olayların dahi kuşku malzemesi olduğuna ve işleniş biçimine göre kabul gördüğüne şahit oldukça, birçok şeyi temelinden ve tekrar anlatmak gerektiğine inanıyorum.

TÜİK'in açıkladığı Şubat ayı fiyat değişimlerine göre memleketimizde enflasyon yıllık ,67'ye geriledi. Bloomberg HT anketine göre bu oranın ,10 olması bekleniyordu.

Enflasyon düştü mü? Evet. Peki memlekette fiyatlar düştü mü? Elbette hayır. Geçen yıl aldığınız birçok ürün şimdi daha pahalı. Bu malum. Düşen şey artışın hızı.

Bunu bir örnekle izah edelim.

Bebeğinize aldığınız mama 20 lira olsun. Seneye bu malın enflasyonu 0 ise aynı fiyat 40 lira oldu demektir. Sonraki sene enflasyon 'a yavaşlasın. Fiyat düştü mü? Hayır. Yeni mamanın fiyatı 44 lira olmuştur artık. Enflasyon çakılmış ancak bu mama fiyatını düşürmemiştir. Sadece mamanın fiyat artışı daha makul bir seviyeye indi denebilir. Hepsi bu.

Enflasyon yavaşladı ancak fiyatlar düşmedi. Burada anlaşalım.

Peki bu yüksek fiyatlar neden bizim yakamıza yapıştı? Hangi kanallarla yapıştı? Öncelikle sürekli değer yitiren kurumuz sebebiyle fiyatlama davranışları bozuldu. Ardından bu........

© Habertürk