We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomik olaylarla bölgemizde Amerikan etkisi

35 7 0
19.04.2019

Küresel milli hasıladan ABD’nin aldığı pay azalıyor. Bir başka ifade ile ABD’nin kapladığı ekonomik hacim, diğer ülkelere kıyasla geriliyor. Bu eğilim dün başlamadı. 1960’larda dünyanın neredeyse @’ını temsil eden Amerikan ekonomisi bugün bunun sadece yarısı kadar temsil yeteneğine sahip.

İmparatorlukların ölüm yaşam eğrilerini çok iyi bilen teorisyenler büyük ihtimalle bugünleri görüp geleceği hesap ederek ticaret savaşlarına başvuruyorlar. ABD’nin aleyhine büyüyen gelişen ülkelerin hızını kesmek için. Çin ve Hindistan hızlı büyüyen ve tam piyasa ekonomisi olmayan milyar nüfuslu ülkeler olarak hedef tahtasına ilk oturtulanlar.

Bu mücadele için ABD hiçbir sonuçtan çekinmiyor. Her aracı rahatça kullanıyor.

Bir gün Suriye’de füze oluyor Amerikan tavrı, ertesi gün Kuzey Kore ile müzakere. Çin’e karşı ekstra gümrük vergileri, Türk çeliğine ulusal tehdit davası ile fazladan gümrük ya da Dolar ile tehdit ederek İran ile iş yapmaktan dünya şirketlerini men etme çabası.

Kendi eliyle kurduğu küresel müesses nizamı ve onun kurumlarını dahi aşındırmaktan çekinmiyor. IMF’de temsil hakkından NATO üyelerinin savunma harcamalarına kadar her şey didik didik ediliyor. Çıkarlar uyuşmuyor ise hemen ev ödevi veriliyor. ‘Kimseyi bedava korumayız’ ve ‘kimseye bedava söz hakkı vermeyiz’ mesajı en üst perdeden iletiliyor. Ülkelere verilen insani yardımlar kesiliyor. Kursaklardan geçecek lokmalar ideolojikleşiyor. ABD’nin fikirleri ile örtüşmüyorsa fikirleriniz, ticaret ve yardımlar ya kesiliyor ya da azalıyor.

ABD’nin uzun vadeli geri çekilişi, Dolar’ı tehdit olarak kullanması ve diğer 2. Dünya Savaşı sonrası liberal, kural bazlı ticaret düzenini sarsan politikası kimseyi yanıltmamalı. Asya’ya odaklanma stratejisi, Orta Doğu ve Körfez bölgesinde ABD etkisinin hissedilmesine engel değil.

Zayıflayan ABD ekonomisi de bugünü etkileyen........

© Habertürk