We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomik değişim, Makak Maymunları ve Enigma

39 7 1
08.03.2019

Her sorunun bir olumlu yanı var. Hayat genellikle çileden ibaret değil. Sorunların getirdikleri var. Çözüm iradesi göstermek, aramak, doğrusunu bulmak ve uygulama süreci. Diyalektik bir süreç.

Türkiye'nin ekonomik modeli de artık eskisi gibi olmayacak. Yüksek küresel risk iştahından en çok faydalanan ülkelerden olan, bölgesinin tek demokratik ve Müslüman ağırlıklı nüfusu ile aynı zamanda AB üye adayı Türkiye... Fon akımlarından payına düşeni alan, düşük tasarrufları ile yüksek tüketim ve yatırım iştahını bu şekilde fonlayan model. Düşük politik risk ve elde edilen kazançların kısmen alt yapı ve inşaat faaliyetlerine kanalize edildiği ve yüksek getiriler sağladığı 'arsa ve arazinin yeniden değerlenmesi süreci'... Gittikçe verimi düşen ve ithal girdi bağımlı üretim motifi.

Bunların önemli bölümü ya geride kaldı ya da yapılamaz oldu. Şimdi değişim zamanı. Bu yaşamakta olduğumuz dönemin getirisi de bu olacak. Böyle umuyoruz. Yeni Ekonomik Program da böyle söylüyor zaten. Daha fazla ihracat, daha düşük cari açık ve düşen enflasyon ortamına vurgu yapıyor. Üstelik kalıcı olarak. Yani değişim isteniyor.

Peki nasıl olacak bu dönüşüm? Kamunun belli oranda niyet göstermesi yeterli olacak mı?

Kalıcı değişim ne ile yapılabilir?

........

© Habertürk