We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Data/Veri konusu memleket meselesi haline gelmeli

35 31 1
22.02.2019

Ölç, kaydet ve biriktir. Bunlar en ilkel adımlar ilerlemek için. En baştan itibaren herkes böyle emekledi ve sonra koştu.

Matematik ve astrolojide gelişme böyle geldi. Mısırlılar takvimi bulmaya böyle gittiler. Depolardaki ürünleri sayan Hititliler büyük devlet olma yoluna böyle gittiler. Ülkelerindeki gelişmiş adalet sistemi ve yeryüzünde bildiğimiz ilk kadın hakları örnekleri böyle ortaya çıktı.

Veri tekamüldür.

Gökleri inceleyip kaydeden Galileo sonunda çağının ruhunu yere çalmıştı. Skolastik Kilise'ye karşı Dünya merkezli sistemi reddetmişti. Engizisyon hayatına kastettiğinde ve dünyanın döndüğünü inkar et dediklerinde sessizce 'eppur si muove'* dediği hikaye edilir. Sırf veri böyle söylüyor diye.

Kimileri geleceği görmek için kullandı veriyi. Newton'un deterministik dünyasında verileri izlemek olacakları bilmek için yeterliydi. O günün fiziği bunu söylüyordu.

Seksüel Seçme kitabında Darwin'in en çok tartışılan fikri evrim oldu. Ancak belki de kendisinin asıl tehlikeli fikri canlı varlıklarda gelişimin tahmin edilemezliği ve rastgele oluşu idi. Veriler böyle diyordu kendisine.

1900'lerin başında atom altı dünya yolculuğuna çıkınca insanoğlu, gördü ki hiçbir şey önceden........

© Habertürk