We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çin büyüme verisinde kemiyet ve keyfiyet

25 14 0
20.10.2020

Çin, ocak ayında korona virüsü ilk kez raporlayıp tüm dünyadan önce önlemler almak zorunda kalmıştı. Bu sebeple ilk çeyrekte Çin’de büyüme verileri negatif açıklandı. Devamında ise ekonomik faaliyette ‘V’ tipi bir toparlanma izledik.

Son açıklanan 3. Çeyrek verileri ile toparlanmanın sürdüğünü gördük. Çin’de milli hasıla 2020’nin 3. Çeyreğinde yıldan yıla yüzde 4.9 artış kaydetti. İlk çeyrekte yüzde 6.8’lik daralma yaşanmıştı. Bunu ikinci çeyrekte yüzde 3.2’lik toparlanma takip etti.

Bu çeyrek için piyasadaki büyüme beklentisi, açıklananın bir parça üstündeydi: Yüzde 5.5. Ne var ki veri tahmin etmenin güçlüğü beklentileri, realiteden daha kuvvetli kılmış olabilir.

Büyüme hangi kanallardan geldi? Neden beklentinin altında kaldı? Bunları inceleyelim.

Her şeyden önce tüm dünyada olduğu gibi hizmetler sektörünün üretime göre zayıf kalması durumu Çin için de geçerli. Üretim çok daha az kesintiye uğradı. Oysa morale, dışarıda gezmeye ve gelir sürekliliğine bağlı olan hizmetler sektörü için durum farklı.

Sanayi üretimi son çeyrekte momentumunu korurken, yıllık artış hızı yüzde 5.6’dan yüzde 6.9’a hızlanmış durumda. Sabit........

© Habertürk


Get it on Google Play