We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Büyümede tünelin ucundaki ışık göründü mü?

67 16 1
19.03.2019

Nereden baktığınıza göre değişen konular var elbet. Ekonomi de bunlardan biri. Bu yüzden bir meyil vermeden, soğukkanlı şekilde analiz etmeye ihtiyaç var. Aksi, uç senaryolara götürebilir.

Bunun için durmamız gereken yer mevcut veriler ve ileri dönük olarak yapabileceğimiz çıkarımlar.

Bugünü anlamak için 2017'nin başına dönmek gerekiyor. Darbe girişimini bastırmak için ekonomi yönetimi mali kanalları açmak zorunda kalmıştı. Burada öyle canlandırıcı olduk ki yılı %7,3 artıda tamamladık. Ekonomik büyüme uçtu adeta.

Mevcut şartlarınız üstünde büyüme kaydediyorsanız bunun bedeli oluyor. Biz de eldeki imkanları aşırtıp bir parça ötesine geçince hem mali alanda oynama yerimiz daraldı hem de geçtiğimiz yıldan yüksek bir baz etkisi yaratmış olduk. Durum böyle olunca 2018 ve oradan taşan etkileri ile 2019 başı, parlak geçmişini arayanlar gibi titrek kaldılar. Yaşanan hızlı soğumanın ilk sebebi baz etkisi.

2017'deki ayakları yorgandan taşıran büyümenin bir diğer etkisi ise sert değer yitiren Türk Lirası ve onun yol açtıkları oldu. Bu sallantıya her 2 liralık borcunun 1 lirası döviz olan ticari işletmeler dayanamadı. Yatırım kararlarını askıya aldıkları........

© Habertürk