We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Brezilya neden herkesin favorisi?

43 9 3
08.02.2019

Brezilya son yılların en önemli yükseliş ve düşüş hikayesi. Küresel büyümenin hız kazanması ile ilk 20’deki ekonomisi, emtia üretim kapasitesi, genç ve dinamik nüfusu ile Brezilya yatırımcıların en çok tercih ettiği ülkelerden biri oldu.

Küresel kriz ve ardından gelen bolluk döneminde Brezilya politik sermayesini yanlış tercihler ile harcadı. Klasik Latin ekolünden ayrılmak için eline geçen fırsatları değerlendiremedi. Devamlı açık üreten sosyal güvenlik sistemi, güçsüz alt yapısı ile sermaye akımları terse döndükçe Yaldız’lar dökülmeye başladı.

Tüm bunlar olurken popülist politikalar kamu açıklarını büyütüyor, emtianın değer kaybetmesi ve ekonominin ritmini yitirmesi ile birlikte üstüne cari açık riski de biniyordu. Brezilya artık ikiz açıklı bir ekonomi olmuş çıkmıştı.

Ekonomik büyümenin sürdürülebilir olmaması politik çekişmeleri daha kuvvetli ve belirleyici hale getirdi. Efsane Başkan Lula Da Silva hakkındaki yolsuzluk soruşturmasının ardından yargılandı ve hapse konuldu. Halefi Roussef önce kahraman ardından kötü yönetici etiketi ile hayatını sürdürdü. Bu arada ekonomi daralmaya başladı. Siyaset değişim gerektiriyordu. Reformcu

Başkan Temer’i piyasalar çok sevdiler.

Ta ki sevmeyene kadar...

Başkan Temer'in hayalleri büyüktü. Sosyal güvenlik sistemi, sosyal reformlar, iş gücü reformları........

© Habertürk