We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya resesyona girecek mi?

62 10 1
26.02.2019

Euro Bölgesinin motoru konumunda olan ülke son iki çeyrekte bir durgunluğa girmiş durumda. 2018'in 3. çeyreğinde daralan ekonomi aynı yılın son çeyreğinde ise sıfıra yakın büyüme kaydederek resesyondan kaçınmış oldu. Sıfırdan sonraki rakamlara takılmadan, Alman ekonomisinin son durumunu inceleyelim.

Küresel büyümenin zayıflaması Almanya ekonomisini yavaşlatmak için tek başına yeter bir sebep aslında. Milli hasılasının G'si kadar ihracatı olan ülkenin dış satımında mal ihracatı 8 ile hizmetler kaleminin önünde. Çok basit şekilde, küresel üretim, dayanıklı eşya tüketimi ve yatırım yavaşlıyorsa Almanlar acı çekiyor demektir.

Büyümede global frenin yanında Alman ekonomisi için iki döngüsel yavaşlatıcı sebep var. Bunlardan ilki otomotiv endüstrisinde yaşanan emisyon skandallarının getirdiği moral bozukluğu. Daha fazla arabanın daha zorlu testlerden geçebilmesi zaman alıyor. Araba ve araba parçası üretimi sanayi üretiminin 'sine denk geliyor. Bu sektör Almanlar için hayati.

Ren Nehri'nin ve diğer ticari mal taşımanın yapıldığı nehirlerin kuraklık sebebiyle iyice sığ hale gelmeleri ise başka bir faktör. Özellikle kimya sektörü için nehir taşımacılığındaki çelme........

© Habertürk