We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya 2030 Sanayi Strateji Belgesi ve demokrasi

53 14 5
15.03.2019

ABD ve Çin'in art arda irade beyanlarının ardından Almanya da geleceğe dönük planlarını dünya ile paylaştı. Çin'in çok tepki çeken ve 2025'te yüksek katma değerli ürünlerin Çin'in tekelinde olmasını sağlamaya dönük programına ABD ticaret savaşları ile yanıt vermişti. Başkan Trump 'Make America Great Again' (ABD'yi yeniden muhteşem yapalım) diyerek gelecek tahayyülünü ilan etti.

ABD'nin Dolar'ı ve askeri gücünü, Rusya'nın siber kapasitesini ve Çin'in devlet destekli kapitalizmini kullanarak üstünlük elde edebileceğini gören Almanya alarm zillerini çaldı. Gelecek vizyonunu biraz da buna bakarak oluşturdu. Almanya'nın ilk motivasyonunu böyle okumak gerekiyor. Dış tehditler ve onların kullanım kanallarına karşı bir cevap olarak.

Alman ekonomisi olunca mesele, ilk akla gelmesi gereken mühendislik & mekanik ve üretim. Toplam ekonomik çıktıda sanayi motifinin ağırlığı Almanlar için #'ten fazla. Bu, elbette çok iyi. Ancak Almanlar katma değerin üretimden dijitale kaydığını görüyorlar. Mühendislikten dijitalleşmeye. Bu dönüşüm ihtiyacı baskı yaratıyor. 2030 hedeflerine sebep olan ikinci motivasyon bu.

Çin'in devlet destekli şirketleri ve onların kuralsız rekabet güçleri ise son motivasyon kaynağı. Sistem içerisinde bilgi paylaşımı ve stratejik sektörler belirlenerek devlet destekli, güdümlü ticaret ahlakı........

© Habertürk