We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türkiye üzerine oyun oynayanlar

931 4 12
14.02.2019

İktidar partisi 16 yıldır tümünden büyük başarıyla çıktığı seçim meselesini çok iyi biliyor.

Her seçim öncesi, aleyhine gelişiyor gibi duran bir durumu, lehine çevirecek bir yeni söylem, bir yeni politika geliştirmeyi başarıyor.

Türkiye’de bunu bu denli başarıyla yapabilen bir başka siyasi parti şu anda mevcut olmadığı gibi, geçmişte de olmamış.

Başka siyasi partilerin veya hareketlerin “Eyvah köşeye sıkıştık” diyeceği her yerde, iktidar partisi AK Parti buradan yeni bir hikaye yazarak çıkıyor ve seçmen gözünde şartları lehine çeviriyor.

Son yıllarda yaşadığımız seçimleri şöyle bir hatırlayın.

Seçime kısa bir süre kala Avrupa Birliği Türkiye ile ilgili olumsuz bir tavır takınıyor, Türkiye’de demokrasi meselesini falan gündeme getiriyordu.

Bunun yarattığı tedirginlikle de ekonomide olumsuz gelişmeler hız kazanabiliyordu.

İktidar partisi bunu hemen lehine çevirerek, AB’yi, özellikle de büyük güç Almanya’yı hedef tahtasına oturtuyor, Almanya’nın Türkiye üzerinde planları olduğunu gündeme taşıyor, Almanya karşıtlığı üzerinden bir kampanya yürütüyor, milliyetçi hisleri okşayarak seçimden galip çıkıyordu.

Keza bir başka seçimde ABD ile Suriye meselesi ya da bir papaz üzerinden karşıtlık yaratıp, ABD’ye yükleniyor, Türkiye’nin ABD’nin bölgedeki çıkarlarına aykırı bağımsız tavır almasının ABD’nin Türkiye üzerinde ekonomik oyun oynamasına neden olduğunu söylüyor, ekonomideki olumsuzlukları buna bağlıyor ve yine milli duygular üzerinden bir seçim zaferi elde ediyordu.

Bu kez de yine bir “düşman” ve “Türkiye ve AK parti üzerine oyun oynayan” bir grup ortaya çıktı.

Bu kez de onlara........

© Habertürk