We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Milli Piyango ve güven

468 1 15
15.01.2019

Her şey yılbaşı akşamı, sosyal medyanın “haberleri komikleştirme” işini başarıyla yapan hesabı Zaytung’un ortaya attığı ve benim de görünce çok güldüğüm “palavra haberi” ile başladı.

Yılbaşı gecesi herkes Milli Piyango’nun büyük ikramiyesini kimin kazanacağını düşünürken Zaytung her zaman yaptığı gibi komik bir haber yayınladı.

Haber aynen şöyleydi:

“Milli Piyango Yılbaşı çekilişinde büyük ikramiye Kolin-Limak-Cengiz-Kalyon konsorsiyumu tarafından satın alınan bilete isabet etti.”

Zaytung’un her zaman yaptığı gibi zekice, fırlamaca hazırlanmış bir palavra haber.

Gülüp geçtik.

Ama Türkiye gülüp geçmedi.

Haber tam bu haliyle olmasa bile gündeme ciddi ciddi girdi.

Büyük ikramiyenin hükümete yakın bir işadamına çıktığı, onun da bu parayı iktidara yakın bir vakfa bağışladığı haberi yayıldı da yayıldı.

İş o kadar ciddi bir hale geldi ki, en sonunda Milli Piyango İdaresi bir açıklama yamak zorunda kaldı ve “Büyük ikramiyeyi kazanan talihli henüz ortaya çıkmamıştır. Parasını almamıştır” dedi.

Bana bundan 15 sene önce “Türkiye’de en güvenilir kurumlar hangileridir” diye sorsalar, yemin ederim TSK falan demezdim.

İki kurumun ismini verirdim.

Biri ÖSYM diğeri ise Milli Piyango olurdu.

Önce ÖSYM’nin çürüdüğünü gördük hep birlikte.

Bir yolsuzluk nedeniyle değil ama bir hata nedeniyle onurlu ve nitelikli bir ÖSYM Başkanı’nın istifasıyla boşalan koltuk öyle bir dolduruldu ki, ÖSYM yani Türkiye’nin tüm büyük sınavlarını yapan kurum çöktü.

Soru çalmalar, yolsuzluklar, sahtecilikler aldı yürüdü.

Biz o dönemde Habertürk’te bu rezalet iddialarını her gündeme taşıdığımızda “ağır hakaretlere” maruz kaldık.

Sonra zaman geçti........

© Habertürk