We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bakan Ersoy’dan katılımcı öneri

391 1 0
06.01.2019

Geçtiğimiz hafta, turizm yatırımcıları, kendisi de bir turizm yatırımcısı olan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ile biraraya geldi.
Turizm yatırımcıları derken, sadece otel sahiplerinden söz etmiyorum.
Otel ve restoran sahipleri ve işletmecilerinin de aralarında bulunduğu bir grup.
Sektörün sorunları, çözüm önerilerinin ele alındığı verimli bir toplantı yapmışlar.
Toplantıda en önemli sorunlardan biri olarak Türkiye’nin imajı ve bunu düzeltmeye yönelik özellikle gelişmiş ülkelerde gerekli tanıtımın yapılmıyor olması gündeme gelmiş.
Bu amaçla etkin bir lobi ve tanıtım kampanyası yapılması gerektiği konuşulmuş.
Ancak bakanlığın elindeki tanıtım bütçesi ile bunun gerektiği gibi sağlanamayacağı ortaya çıkınca, turizm yatırımcıları Bakan Ersoy’a bir öneri getirmişler.

Öneri şöyle:
“Tüm turizm belgeli yatırımların, cirolarından yüzde 1’lik oranı bir fona aktaralım. Bu fonda biriken para sadece ve sadece Türkiye’nin gelişmiş ülke pazarlarında Türkiye’nin tanıtımı için kullanılsın.”
Basit bir hesapla, bu yüzde 1’lik katkılarla ortaya çıkacak fonun yılda yaklaşık 150 milyon doları bulacağı ortaya çıkmış.
Turizmciler, bu paranın Bakanlığın tanıtım bütçesine eklenmesini önermişler.

Turizmcilerden gelen bu öneri üzerin Bakan Ersoy da bu paranın değerlendirilmesi ile ilgili fikrini belirterek, “Eğer siz böyle bir katkıyı sağlarsanız bu fonu yönetecek ve kampanyaları planlayacak bir fon yönetimi oluşturalım. Bu paranın etkin şekilde nasıl harcanacağına Bakanlık karar vermesin. Fon yönetimi 9 kişiden oluşsun. Bu yönetime Bakanlık 3 temsilci versin. Turizm yatırımcıları da 6 kişi ile yönetimde temsil edilsin. Böylelikle daha katılımcı bir yönetim sağlanır ve paranın ne şekilde harcanacağı konusunda sektör belirleyici olur” diyerek pek de alışılmadık bir öneri getirmiş.
Bunun, turizm yatırımcıları tarafından büyük bir memnuniyet, hatta coşku ile karşılandığını söylememe gerek yok.
Ancak “Devlet” tarafından nasıl karşılanacağını şimdilik bilemiyoruz.

***

NYT ve Sabah

New York Times’ın (NYT) Türk........

© Habertürk