We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeşil Tahviller geliyor

26 12 0
17.09.2020

Avrupa Birliği (AB) için Covid 19’un yarattığı ekonomik tahribatla mücadelede dönüm noktalarından biri 750 milyar Euro büyüklüğündeki nam-ı diğer “Korona Bonosu” ihraç edeceğini açıklaması olmuştur.

Covid 19 sebebiyle son 20 yılın en büyük krizini yaşayan AB ülkeleri, uzun süre her üyenin farklı istekleri ve koşulları sebebiyle, ABD’nin yaptığı gibi birlik geneline yayılan, büyük mali teşvikler açıklayamadı. İşler iyice içinden çıkılmaz bir hale gelmeye yakın, temmuz ayında, Merkel ve Macron’un önderliğinde nihayet AB liderleri uzlaştı ve üye ülkelere dağıtılmak üzere çoğunluğu hibe, geri kalan kısmı düşük faizli kredi olacak şekilde 750 milyar Euro’luk tahvil ihracına çıkılması kararlaştırıldı.

Hem tahvil miktarının büyüklüğü hem de içerisinde hibe barındırması sebebiyle Kurtarma Fonu (Korona Bonosu), Avrupa Birliği için siyasi bir oluşum olma yolunda önemli bir dönüm noktası olarak da tarihe geçti.

İkinci dönüm noktası “Yeşil Tahvil ihraçları”

AB Komisyon Başkanı Ursula Von Der Leyen yaptığı açıklamada, birliğin çıkartacağı 750 milyar Euro’luk Kurtarma Fonu’nun üçte birinin, 225 milyar Euro’luk kısmının Yeşil Tahvil olarak arz edileceğini belirtti.

Yeşil Tahvil nedir?

Uluslararası finans piyasalarında Green Bonds diye bilinen Yeşil Tahviller, Yeşil Tahvil İlkeleri (Green Bond Principles /GBP) ile uyumlu, yeni ya da mevcut projelerin, tamamını........

© Habertürk


Get it on Google Play