We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

En hızlı başlamamız gereken reform kalemi hangisi?

104 7 0
24.04.2019

Dünyanın önemli fonlarından biri olan Fidelity şöyle bir açıklama yapmış “Bugünkü küresel şartlar, gelişmekte olan ülkelere yatırım yapmak için, geçen yılın son çeyreğine göre daha avantajlı olmakla beraber bu rahatlık uzun sürmeyecek.”

Fidelity’e göre yakın zamanda büyük merkez bankalarının açıklanan zayıf verilerden endişe ederek, normalleşme çabalarından vazgeçmeleri Emerging Market yani gelişen piyasaların en büyük avantajı. Fed’in 2019’da 2-3 faiz artırımı beklentisinden “0” artışa dönmesi, Avrupa Merkez Bankası’nın bu sene tahvil alımını sıfırlaması beklenirken yeni bir parasal genişleme paketi açıklaması belli ki Fidelity gibi kurumların gelişen piyasalara olan iştahını artırmış.

Ancak Fidelty’nin “Bu rahatlık uzun sürmeyecek” diye bitirdiği notundaki çekinceleri başta Türkiye olmak üzere bir çok gelişen ülkenin canını sıkabilecek konular.

ABD büyümesinde sorun yoksa Fed niye geri adım atsın?

Cuma günü ABD 2019 1. Çeyrek büyüme verisi açıklanacak. Hatırlanacağı üzere, bahsi geçen çeyrekte ABD hükümeti 1 aydan fazla kapalı kaldı ve bunun zaten göreceli zayıf beklenen ilk çeyrek verisini daha da aşağıya çekmesi bekleniyordu. Ancak kısa süre önce açıklanan, Mart ayı perakende satışlar verisi çok güçlü geldi. Bunun üzerine 1 ay öncesine kadar yüzde 1.5’larda dolaşan I. Çeyrek büyüme........

© Habertürk