We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomide yeni dönem ve değişen dünya

35 7 0
12.11.2020

Cuma akşamı, henüz gündemde Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınması yokken, Hazine ve Maliye Bakanı'nın istifası ise akıllara bile gelmiyorken, piyasa kapanışı şu şekildeydi; Dolar/Türk Lirası Paritesi 8.53, Euro/TL 10.10, Türkiye TL cinsi 2028 vadeli Tahvil Faizi yüzde 13.70 ve Türkiye 5 yılık CDS primi 530 baz puan.

Hafta sonu önce Merkez Bankası Başkanı değişti. Murat Uysal görevden alındı ve yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal getirildi. Ağbal hemen görevi devraldı ve Banka GM’leri ile toplantı yaptı. Arkasından yaptığı yazılı açıklamada da “Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sürdürmektir. Para politikamız şeffaflık, hesap verilebilirlik ve öngörülebilirlik çerçevesinde olacaktır” dedi.

Hafta sonunun diğer sürpriz gelişmesi de, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, instagram üzerinden yaptığı istifa açıklaması oldu.

Böylece 2 günlük yoğun siyasi maratonun akabinde piyasalar, görevinde alınmış bir Merkez Bankası Başkanı, yerine atanmış eski bir Bakan ve Hazine Bakanı’nın Instagram’dan ettiği ama pazartesi akşamına kadar kabul edilip edilmeyeceğinin belli olmayan bir istifa haberi ile başladı.

Belirsizlik ise? Sonuna kadar.

Risk artışı ise ? En büyüğünden.

Ancak korkulan olmadı ve pazartesi günü piyasa fiyatlaması pozitif oldu.

Piyasa pazartesi günü Albayrak’ın istifasının kabul edilip edilmeyeceğini bilmemesine rağmen, yerine kimin atanacağını öngörememesine rağmen, pozitif kapandı.

Kur 8.20’lere indi. CDS 480 baz puana geriledi. Borsa Endeksi yüzde 3 yükseldi.

Salı........

© Habertürk


Get it on Google Play