We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dünya ticaretinde Covid-19 sonrası riskler

29 8 0
01.10.2020

2008 Krizi'nde küresel ticaret, II. Dünya Savaşı'ndan sonra ilk kez olmak kaydıyla yüzde 9 daraldı. Covid-19‘un etkisini gösterdiği 2020 yılında ise ticarette yüzde 25-30 arası daralma bekleniyor.

Dünya Ticaret Örgütü’nün 2021 yılı için 2 ayrı senaryosu var.

İyimser senaryoda 2020’deki kayıpların hepsi geri alınıyor. Karamsar senaryoda ise virüs bir tur daha ekonomileri vuruyor ve 2021 sonunda virüs öncesi seviyesinin hala yüzde 20 altında kalıyor.

DTÖ’nün karamsar beklentisi gerçekleşirse 2020-21 yılları İspanyol Gribi ya da Dünya Savaşları sonunda olduğu gibi küresel ticaret ve finansmanında büyük durgunlukların yaşandığı bir dönem olabilir. Toparlanmanın yıllar alacağı, ekonomide ve ticarette korumacılığın artacağı, küresel göçlerin hızlanacağı bir dönem.

Bu sebeple Covid aşısının bulunması ve milyonlarca dozun ivedilikle üretilmesi, yerküre için büyük önem taşıyor.

Tek endişemiz Covid aşısının zamanlaması olmayabilir.

Covid-19 virüsünün dünyayı etkisi aldığı dönemde, artan vaka sayıları ve buna karşı Batı dünyasının sağlık sisteminin virüsle mücadelede etkisiz ve yetersiz kaldığını hep birlikte müşahede ettik.

Yatak sayısı, doktor sayısı hatta önlük, eldiven gibi koruyucu ekipmanların eksikliği ortaya çıktı. Batı’da bu konu şimdi çok tartışılıyor ve hükümetler vatandaşlardan gelen “Neden bu zamana kadar sağlık sistemini bu kadar başı boş bıraktınız”........

© Habertürk


Get it on Google Play