We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Covid 19’da 2.dalga ve olasılıklar

75 11 0
26.09.2020

Nisan ayında, Covid 19 virüsün ilk turunun dünyayı kasıp kavurduğu dönemde hükümetler ardı ardına karantina kararları aldı. Öyle ki bir noktada 3.5 milyar insan karantinada yaşar hale geldi. Hindistan’dan İspanya’ya, İtalya’dan Fransa’ya dünyanın dört bir yanında virüsle mücadele için insanlar evlerine çekildi. Bu karantinalar 2 haftadan 5 haftaya kadar uzayan farklı takvimlerde gerçekleşti.

Nitekim yerküre bazında alınan senkronize karantina kararları ya da evde kal çağrıları sonucunda Haziran ortası gibi Batı’da, özellikle de Avrupa’da, Covid 19 yeni vaka sayıları düşüş görüldü. Amerika Birleşik Devletleri'nde virüsün artış hızının yavaşlaması daha geç gerçeklese de, gelişmiş ülkelerin virüsün yayılma hızını yaz ortaları itibariyle genel olarak kontrol altına aldıklarını söyleyebiliriz.

Virüs için alınana önlemler pahalıya mal oldu.

Batı dünyasının virüsü engellemek için aldığı radikal tedbirler, ekonomin neredeyse durma noktasına gelmesine yol açtı. ABD’de Mart- Haziran ayları arasında 40 milyon insanın işini kaybetmesine yol açtı. ABD ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde, ilk çeyreğine göre yüzde 33 küçüldü. Avrupa’da alınan önlemlerin ekonomiye etkisi çok sert oldu. Euro Bölgesi'nde alınan karantina kararları sonrası işsiz kalma riski ile karşıya kalan 30 milyon insan, Mart- Haziran ayları arasında Kısa........

© Habertürk


Get it on Google Play