We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Asya kaynıyor

26 13 1
01.07.2020

Asya’da rüzgarlar Çin’in aleyhine esmeye başladı.

Asya’nın 1 ve 3 numaralı ekonomileri Çin ve Hindistan.

Önce Çin’le başlayalım..

1.4 milyar nüfusu ve 14 trilyon dolarlık GSYH’si ile Asya’nın en büyük, dünyanın da 2. büyük ekonomisi. Son 20 yılda ekonomik büyüklüğünü 7 kat artırdı. Kişi başı GSYH 9.700 dolar.

Çin yerkürede en fazla ihracat yapan ülke, 2019 yılında 2.5 trilyon dolar ihracat yaptı. 210 ülkeye mal satabiliyor.

Çin’in ihracat listesinde, 480 milyar dolar ile ABD birinci sırada. Ancak toplam ihracatının yüzde 38’i Asya kıtasındaki ülkelere yapılıyor. İhracat listesinde 168 milyar dolar ile birinci sırada gelen ürün, telekomünikasyon sektöründe kullanın iletişim cihazları

Çin ayrıca dış ticarette fazla veren bir ülke. 2019 yılında 420 milyar dolar dış ticaret fazlası verdi.

Şimdi de kısaca Hindistan’a bakalım.

1.3 milyar nüfusu ve 2.6 trilyon dolarlık ekonomisiyle, Hindistan’ın dünya sıralamasındaki yeri 7'ncilik. Kişi başı GSYH 2.300 dolar.

Hindistan’ın geçen sene toplam ihracatı 330 milyar dolar. 220 ülkeye mal satabiliyor. En büyük pazarı ise ABD. İhracatının yüzde 16’sını yani 51 milyar dolarlık kısmını ABD’ye yapıyor. Coğrafya olarak bakıldığında ise Doğu Asya ve Pasifik bölgesi yüzde 24’lük payı ile Hindistan’ın en büyük ihracat pazarı olarak öne çıkıyor. Hindistan’ın en çok ihracat yaptığı ilk iki ürün grubu ise petrokimya ürünleri ve mücevher.

Hindistan, ABD ve İngiltere’nin ardından en fazla ticaret açığı veren 3.ülke. Geçen sene 118 milyar dolar dış ticaret açığı verdi.

İstatistiklere göz attığımızda, Hindistan’ın nüfus olarak büyük bir ülke olmasına rağmen ekonomi alanında Çin’le aşık atmasının kolay olmadığı ortaya çıkıyor. Ayrıca Hindistan, ekonomik anlamda göbeğinden Çin’e bağlı.

Hindistan’ın ithal ettiği elektronik ve iletişim cihazlarının yarısı Çin’den geliyor.........

© Habertürk