We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD seçimleri fiyatlanmaya başladı

86 15 0
05.09.2020

Geçtiğimiz hafta Amerikan borsalarında teknoloji hisselerine gelen satış, yatırımcıları tedirgin etti. Haftasının son 2 gününde yoğunlaşan sert satışlar sonrasında, teknoloji hisselerinin yoğun olduğu Nasdaq ve S&P endekslerinde (Bu satılar yazılırken) yüzde 7-8’leri bulan kayıplar yaşandı.

Son 2 günde yaşanan satışlarda öne çıkan hisseler FAANG diye kısaltılan; Facebook (- yüzde 7) Amazon (- yüzde 9), Apple (-yüzde 15), Netflix (- yüzde10) ve Alphabet /Google (- yüzde15) hisseleri oldu. Ayrıca son dönemde adından çok bahsedilen Elon Musk’ın Tesla hisseleri de son 2 günde yüzde 25 değer kaybetti.

Geçen 7 ayı hatırlayalım..

Covid 19’un ABD’ piyasalarını en sert vurduğu dönem; Şubat-Mart ayları. S&P endeksi Şubat 20’de düşmeye başladı ve 1 ay içinde yüzde 35 değer kaybetti. Nasdaq’da da aynı dönemde yüzde 30’a yakın düşüş oldu. Mart sonu itibariyle ABD’de açıklanmaya başlanan devasa teşvik paketleri, FED’in faizleri yüzde 0’a çekmesi ve bilançosunu 4 ay içinde, 3 trilyon dolar artırması gibi faktörler devreye girince, her iki endeks de hızla yükselmeye başladı. Nasdaq Endeksi Mart sonundaki düştüğü yerden, Ağustos ayı sonunda kadar geçen süre süre içinde tam yüzde 75 yükseldi.

Düşüşte ön planda yer alan hisselerin, geçen 7 aydaki performansı da muhteşem olmuştu. Apple’ın hisse fiyatı bu dönemde yüzde 135 arttı ve piyasa değeri 2.4 trilyon doları buldu. Amazon hisselerinin fiyatı aynı dönemde yüzde 110 arttı ve şirketin piyasa değeri 1.9 trilyon dolara yükseldi. Covid 19 dönemin en........

© Habertürk


Get it on Google Play