We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Macron ve Çöl Tilkisi

77 9 2
29.06.2020

Libya açıklarında birbirine öfke ile bakan savaş gemileri…

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un Türkiye’yi tahrik eden ifadeleri…

Akla ilk gelen soru şu: NATO üyesi ve AB üyeliğine aday konumundaki bir ülke ile karşı karşıya gelmeyi göze alan, derin çatlaklar ve çelişkiler oluşturma hevesindeki Macron neyin peşinde?

Şurası bir gerçek ki Türkiye ve Fransa’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki çıkarları son 17 yıldan bu yana örtüşmüyor.

Türkiye, Libya’nın toprak bütünlüğünden yana bir tavır koyduğunu her fırsatta ifade ediyor. Macron ise, Libya’nın bütünlüğünü taktığından değil Fransız petrol devi TOTAL’in çıkarları için sahaya inmek istiyor.

Peki Türkiye ile Fransa’nın büyük fotoğraftaki rolleri nasıl ifade edilebilir?

Şimdilerde Akdeniz’de Türkiye’yi tahrik etmeye çalışan Fransa’nın petrol devi Total, Mısır’ı büyük bir sıvılaştırılmış doğalgaz merkezi haline getirmeyi hedefliyor. Doğu Akdeniz’de çıkarılan gazı iki büyük sıvılaştırma tesisine aktarmak ve sonra da gemiler aracılığıyla Akdeniz’e nakletmek fikri gündemde.

Kulislerde, Macron’un bu projeksiyon için TOTAL’den kişisel menfaat sağladığı da konuşuluyor.

Libya’nın, Suriye’nin ve Irak’ın toprak bütünlüğünü savunan Türkiye ise daha geniş bir resim çizmenin derdinde. Ve tabi bu durum ABD enerji devleri ile mücadelede etkinliğini yitiren Fransız enerji şirketlerinin pek de hoşuna gitmeyen bir projeksiyon.

Türkiye’nin buradaki planları Fransa’nın tam tersi yönünde: Doğalgazı hem Orta Asya’dan hem de Akdeniz’den toplamak ve sonra Avrupa’ya doğru yönlendirmek üzere bir boru hatları ağı oluşturmak, ‘energy hub’ olabilmek...

Türkiye, Azerbaycan, Rusya, İran, Türkmenistan ve Irak ile gerçekleştirdiği enerji anlaşmaları ile şimdilik çok daha avantajlı bir pozisyonda.

Türkiye ile Azerbaycan aralık ayında Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı’nı (TANAP) tamamladı. Senede 16 milyar metreküpe kadar doğal gazı taşıyabilen bir boru hattı........

© Habertürk