We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kürt sorununda kör nokta ve CHP'nin göremediği

35 5 0
24.09.2021

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Kürt sorununun çözüme kavuşturulması konusunda, “Bu meselenin meşru muhatabı HDP’dir.” sözlerinin hemen ardından, siyaset cephesi ve toplum konuyu satın aldı ve tartışma başladı. Ancak konu 1980’lerdeki kadar yalın ve kolay çözülebilecek durumda değil.

Kılıçdaroğlu var olan siyasetin bu sorunu çözemeyeceğini dile getiriyor. Ancak ellerinde çözüme dair bir yol haritası var mı? Yok. Zira bu CHP içindeki kurmayların bana göre çok zayıf olduğu bir alan. CHP’nin, “Kürtlerin talepleri şunlardır. Bizler bu talepler üzerindeki değerlendirmemizi yaptık ve çözüme yönelik prensiplerimiz de bunlar.” şeklinde bir yol haritası var mı? Hayır. Tek çıkış noktası görüşmelerin HDP üzerinden yapılacağına dair mesajlar.

HDP açısından bakılınca, CHP’nin yüzde 10 barajını aşmış bir siyasi yapıyı bugün itibari ile meşru görmesi düşündürücü. Yani CHP bir siyasi partiye meşruiyet hakkı tanıma makamı değildir. HDP’nin ve PKK’nın ortaya koyduğu siyasi ve silahlı projeye kesinlikle karşıyım. Ve oldukça tutarsız bir yöntem olarak değerlendiriyorum. Ancak HDP yüzde on barajını aşarak kendini temsil edecek konumdadır. Sorun; demokrasi, siyaset ve bir hukuk sorunudur. Bu sorunlar parlamentoda çözüme kavuşturulur. Ancak yol haritası oluşturarak… CHP bölgede bir tabela partisi konumundayken sorunu yerinde nasıl okuyacak. Baştan söyleyeyim bölgede her gün siyasi parti değiştiren, her ay bir partinin rozeti ile gezen ve en son CHP’ye kapak atan birkaç feodal beye güvenerek yola çıkarsa çözüm konusunda eksik kalır.

CHP’nin Kürt sorununu kabul etmesi önemli bir adım ama bu sorunun çözüme kavuşturulmasının yol ve yöntemlerini de açıklaması lazım. Ancak gördüğüm kadarıyla şimdilik sadece HDP ile görüşme trafiği ile sınırlı bir süreç yaşanacak. Peki sayın Kılıçdaroğlu bu sorunu nasıl tarif edecek? Diyelim........

© Habertürk


Get it on Google Play