We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Almanya'da merkez sağ dönemi sona ererken

30 1 0
26.09.2021

Almanya’da kesintisiz 16 yıldır devam eden Merkel dönemi, 26 Eylül Pazar günü yapılacak seçimlerle sona eriyor. Kamuoyu anketleri Hristiyan Birlik (CDU/ CSU) odaklı merkez sağın muhalefet sıralarına inebileceğini gösteriyor. Ki, seçim yarışında az bir farkla önde giden Sosyal Demokratlar ve olası koalisyon ortakları Yeşiller, Merkel'in uzun iktidar döneminin ardından CDU/CSU ittifakının muhalefette kendini yeniden inşa etmesi gerektiğini söyleyerek muhafazakarlarla koalisyon kurmayı düşünmediklerini ilan ettiler.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) İkinci Dünya Savaşı sonrası ve 1990'daki birleşmeden sonra Almanya'da en başat siyasi güç haline geldi ve Bavyera'daki kardeş partisi Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) ile beraber son 67 yılın 47'sinde iktidarda kaldı. 2000'den 2018’e kadar CDU genel başkanlığını sürdüren Angela Merkel‘in Başbakanlığı ise 2005’ten bu yana kesintisiz devam ediyor.

Merkel son olarak 2017’deki Federal Meclis seçimlerinde partisi ciddi oy kaybı yaşamasına rağmen dördüncü kabinesini CDU/CSU- Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) koalisyonu ile kurabilmişti. Merkel, Willy Brandt gibi Almanya’nın siyasi tarihindeki iktidar yılları övgüyle anılan, değeri sonradan anlaşılacak bir şansölye olarak hatırlanacak. Yılbaşında CDU’nun başına geçen Armin Laschet, Almanya’nın en kalabalık eyaleti olan ve Türklerin de yoğun olduğu Kuzey Ren Vestfalya'nın (KRV) Başbakanı. Türk toplumuna yakınlığı dolayısıyla Türkler tarafından sevilen, Alman radikal sağcıları tarafından ise ‘Türklerin Armini’........

© Habertürk


Get it on Google Play