We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Milenyum kuşağı Youtube’suz nasıl yaşar!

16 1 0
23.04.2019

İtiraf ediyorum, Youtube sayesinde ben de birkaç el becerisi edindim. Mesela annemin 40 yıldır öğretemediği tığ işini. Youtube sayesinde “hanım dilendi, bey beğendi” yapmayı biliyorum artık. Ama bilmesem de olur. Zaten ortaya çıkmış bir eserim de yok. Teknolojik yardım daha önemli. Diyelim telefonun kilitlendi, “how to…” yazdığın an Youtube’da çözüm karşında. Alman ustaların rögar kapağını asfalta sıfır pozisyonda yerleştirdiği itinalı çalışmayı gösteren 10 dakikalık videoyu da lazım olduğundan değil, sırf ibret uğruna gözümü kırpmadan izledim çocuklarla birlikte.

Ancak kapağı tornavidayla çepeçevre kanırtmak suretiyle boya badana kutusunun nasıl açılacağını gösteren 30 saniyelik bir video bulunabileceği aklımın ucundan geçmezdi. Çünkü biz tornavidayla, kontrol kalemiyle büyüdük; hangi işlere yaradığını biliriz. Otomatik olmadığı zamanlarda sigorta atınca bakır tel sarmayı filan da belledik, başka ufak tefek tamir işlerinin yanında.

Jimmy Kimmel’in ABC’deki şovunda yaptığı deney, tornavida videosunun da ihtiyaç olduğunu kanıtlıyor. Deneyin konusu; “Milenyum kuşağı boya kutusu açabilir mi?” Sokakta bir stand kurulmuş, masada bir adet boyu kutusu, yanında pompa ve konserve açacağından tirbüşon, pense ve tornavidaya çeşitli aletler. Teste katılmayı kabul eden gençler hayli uğraş veriyor bu aletleri kullanarak, pompa bile dahil oluyor. Birinin konserve açacağıyla başlatıp bıraktığı deneyi bir diğeri kapağı penseyle tamamlıyor; fakat........

© Habertürk