We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Marcos 2.0

14 4 1
30.06.2022


Filipinler’de ikinci Marcos devri başlıyor. 9 Mayıs’taki başkanlık seçimini ezici üstünlükle kazanan Ferdinand Marcos Jr. bugün yemin ederek resmen iş başına geçiyor.

Uluslararası sahnede yeterince şaşkınlık uyandırmaması başlı başına bir şaşkınlık sebebi. Demek ki bir ülke halkı, halk devrimiyle kurtulduğu baskıcı ve talancı bir diktatörün oğlunu yıllar sonra aynı koltuğa seçebiliyormuş. Filipinler bu bakımdan tarihe geçti.

Belki de Ferdinand Marcos’un 1965’ten, ülkeden kaçtığı 1986 yılına kadar süren otoriter iktidarının neredeyse bütün ceremesi first lady Imelda Marcos’un 3 bin çift ayakkabısına yıkılmamalıydı. İnsan hakları ihlalleri, işkence, binlerce kayıp ve faili meçhul cinayetler, devlet kasasından 10 milyar doların hortumlanması gibi suçlar, Malacanang sarayının tavanı aynalı devasa gömme banyosuna kadar uzanan lüks ayrıntılarla gölgelenmemeliydi.

“Bongbong” lakabıyla ya da kısaca BBM diye anılan Marcos Jr. seçim kampanyası süresince sosyal medya üzerinden dezenformasyonla öyle başarılı bir baba Marcos portresi çizdi ki, geçmişe dair fikri olmayan kuşaklar Filipinler’in o dönem altın çağını yaşadığına ikna edildi. Oysa Marcos ve imtiyazlı yakın çevresi devlet fonlarını yağmalarken ekonomi yerlerde sürünüyordu.

Bongbong konuşmalarında “babasının büyük bir siyasi deha olduğunu” milletin beynine kazıdı. Annesi de üstün politik yeteneklere sahipti. Zaten dikta mağduru ve yakınlarının açtığı yerli ve uluslararası davalardan sıyrılmayı becerip yıllar süren ustalıklı bir imaj çalışmasıyla baba Marcos’un naaşını kahramanlar mezarlığına defnetmeyi bile başarmışlardı. Onca protesto gösterisine rağmen.

Ferdinand Marcos'un kahramanlar mezarlığına defin töreninde Imelda Marcos, oğlu Marcos Jr. (sol başta) kızları Irene ve Imee (18 Kasım 2016)

Bu meşakkatli uğraş sonucu Marcos Jr. yüzde 59 oy oranıyla, rakibi ve mevcut Başkan Yardımcısı Leni Robredo’ya 15 milyon fark atarak başkan seçildi. Üstelik bugüne kadar hiçbir başkan çoğunluk oyla seçilmiş değil. Gerçi babası da vaktiyle oyların yüzde 88’ini almıştı, ancak muhalefetin boykot ettiği bir seçimde.

Muhalefetin vergi yolsuzluklarını gerekçe gösterek Bongbong’un başkanlığını engelleme girişimi de geçenlerde Yüksek Mahkeme kararıyla direkten döndü.

MARKA AYAKKABILAR – SAHTE TABLOLAR

1986’da Marcos’un sıkı yönetimi altında yokluk, yolsuzluk ve adaletsizliğe karşı ayaklanan halk Malacanang sarayını bastığında Hürriyet adına Doğan Uluç olay yerindeydi. Daha önceden tanıştığı Imelda Marcos’la sarayda nasıl göz göze geldiğine kadar ince detaylarla geçiyordu haberlerini. Katiyen ajans bağımlılığımız yoktu. O dönemlerde kıpırdanmaların yaşandığı sıcak noktalara derhal muhabir gönderirdik. Panama diktatörü Noriega, ABD’nin Delta Force askerleri tarafından avlanıp Miami’ye götürülürken, New York büro şefimiz Doğan bey yine oradaydı.

Sonra devrim ateşine rağmen biz dış haberciler maalesef Imelda’nın ayakkabılarına maruz kaldık. Kocasıyla birlikte Hawaii’ye kaçarken geride bıraktığı hazinesi ortaya........

© Habertürk


Get it on Google Play