We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İklim krizinde para sözleri tutulmuyor

11 1 0
24.09.2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın BM konuşmasında verdiği mesaja bakılırsa Paris İklim Anlaşması, 1 Ekim’de Meclis açılır açılmaz onaydan geçirilecek ve kasım ayında Glasgow’da toplanacak iklim zirvesine yetiştirilecek.

Erdoğan detaya girmeden şunu söylüyor: “Yükümlülükle ilgili adaletsizlikler sebebiyle anlaşmayı yürürlüğe koymamıştık. Son dönemde bu çerçevede kaydedilen mesafenin ardından onay kararı aldık.”

Bu açıklamadan anlaşılan Türkiye, iklim koruma önlemlerine dair fonlardan yardım almak ve karbon salımında bazı kısıtlamalardan muaf kalmak için gelişmekte olan ülke statüsüne geçmeyi BM’ye kabul ettirebildi, ya da bu yönde olumlu sinyal aldı.

Çünkü Türkiye, 1992’de imzalanan BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi kapsamında diğer OECD üyeleriyle birlikte gelişmiş ülke olarak Ek-1 listesinde yer alıyordu ve gelişmekte olan ülkelere tanınan ayrıcalıklara, yenilenebilir enerji alanında fon imkanına sahip değildi. Dolayısıyla Çin, ABD ya da Rusya ve Hindistan gibi devasa bir karbon ayak izi olmadığı halde destek alamadığı için bir hakkaniyet itirazında bulunuyor ve bunu bir onay şartı olarak ortaya sürüyordu.

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı da Erdoğan’ın konuşmasındaki satır aralarını doldurdu, ancak “kaydedilen mesafenin” içeriğine girmedi: “1 Ekim’de TBMM Genel Kurulu’nun ilk işi Paris İklim Anlaşması olacak. Muhalefet partilerine de götürüp en hızlı şekilde geçirmeyi planlıyoruz. Türkiye’nin Meclis’ten geçirmeme nedeni hakkaniyetle ilgiliydi. Gelişmiş ülkelerin sera emisyonları çok yüksek derecedeyken Türkiye gibi gelişmiş ülkelerin ise düşük kaldı. Dünyaya ödettikleri bir bedel var. Türkiye’nin emisyona olumsuz etkisi sınırlıyken bile onu gelişmiş ülkeler statüsünde görerek ek maliyetler yüklenmesi haksızlık. Mutlak surette Türkiye gibi ülkelere finansman desteği gerekiyor.”

GLASGOW YOLU

Acil onay halinde Türkiye’nin, 31 Ekim........

© Habertürk


Get it on Google Play