We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İkinci dalga başladı – tuvalet kağıdında!

39 6 1
28.06.2020

Açılma günlerinde koronanın ateşi yükseldi, piyasada panik alımları başladı… Hayır, konunun borsayla dövizle ilgisi yok. Avustralya’da Kovid-19 vakalarında yeni artış trendi üzerine, tuvalet kağıdına yeniden hücum başladı. Rulolar artık yeniden karneyle. Perakendeciler tuvalet kağıdı ve kağıt havlu satışlarını adam başı bir ya da iki paketle sınırlandırdı. Üstelik koronanın ilk zamanlarında pek gündemde olmayan sosyal mesafe düzeni de yeni hücum dalgasında iyice kontrolden çıkmış. Bazı eyaletler de yumurta, el dezenfektanı, makarna, şeker ve pirinç satışları da sınırlandırılmış.

Avustralya’da bir önceki panik dalgası tam 2 Mart günü patlak vermişti. Ülkede pozitif vaka sayısı henüz 33’ü bulmuştu ama Hong Kong’tan Singapur’a Asya cihetinde milletin dev paketleri nasıl yağmaladığını gören Avustralyalılar da raflara saldırmıştı. Durum ciddi olmalıydı, çünkü Hong Kong’da tuvalet kağıdı uğruna silahlı soygun bile yapılmıştı.

Pandemi ortamı için çok anlamsız görünen tuvalet kağıdı paniği marketlerde Mad Max sahneleri yaratıyordu. Avustralya’da bir Woolworth mağazasında boşalan tuvalet kağıdı raflarında kalan son rulo paketi için kadınlar dövüşmüş, arkası çorap söküğü gibi gelmişti. Amerika’dan Avrupa’ya kadar yayılan tuvalet kağıdı istifleme dalgasında pek çok adli vaka meydana gelmiş, paketleri paylaşamayan müşteriler arasında tekme tokatlı kavgalar nedeniyle karakollara düşenler olmuştu.

Bazı liderler vatandaşı yatıştırmak için açıklama yapmak zorunda kalmıştı. Hollanda Başbakanı Mark Rutte “Kimse merak etmesin, 10 yıl yetecek kadar tuvalet kağıdımız mevcuttur” diye güvence vermiş; Avustralya Başbakanı Scott Morrison da, “Ülkede tuvalet kağıdı sıkıntısı kesinlikle söz konusu değil, sadece tüketim arttığı için ikmalde bazı gecikmeler oluyor” demişti.

Şimdi Avustralya’da başlayan ikinci dalgada Başbakan Morrison o kadar sabırlı görünmüyor. “Tuvalet kağıdı almaya artık son verin, saçmalamayın! Yok böyle bir ihtiyacınız” diye uyardı milleti.

Tuvalet kağıdı uğruna bu saçma telaş, tehlike anında insan davranışına dair araştırmalara konu oluyor. Psikologlara göre insanlar, tuvalet kağıdı........

© Habertürk


Get it on Google Play