We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gwyneth usulü yaşam tarzı Netflix’e geliyor, doktorlar dezenformasyon alarmı veriyor

57 2 1
22.03.2019

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, seç izle platformları ve web yayınlarıyla ilgili hazırlanan yönetmeliği açıklarken dedi ki; “Platformları denetim değil, düzenleme altına almak istiyoruz. Netflix ile işbirliği içindeyiz. Yönetmeliği onlara da gönderdik, görüşlerini aldık. İzleyicinin haklarını, hukukunu korumak için bir takım düzenlemeler yapmaktayız. Halkımız daha güvenli ortamda istediği kanallara ulaşacak, çocuklarına daha korumalı bir ortamda, programları bilinçli şekilde izletebilecek. Özgürlükler ve haklarda kısıtlama olmayacak. Platformların da hakları korunacak.”

Haklar karşılıklı korunacak ama düzenleme altına alınacak yayınlar ahlâka ya da toplumsal hassasiyetlere mugayir içerikten ibaret olmayabilir. Enformasyon çağında dezenformasyon çağını da yaşadığımız için halk sağlığını hedef alan yalan yanlış bilgiler de zararlı içerik olabiliyor. Örneğin global canavara dönüşen aşı karşıtlığı Yotube’daki videolarla web ortamında öyle bir yayılıyor ki, Dünya Sağlık Örgütü halk sağlığına tehdit listesine alıyor aşı düşmanlığını. İnanç gerekçesiyle çocuklarını aşılatmak istemeyenler ise en çetin direnç cephesini oluşturuyor.

YAŞAM TARZI GURUSU – NEFRET OBJESİ

Sağlık ve dezenformasyon alanında bir başka alarm vesilesi de Netflix’in Gwyneth Paltrow’la yaptığı anlaşma. Oscar’lı Paltrow nice zamandır oyunculuğundan çok “ruhsal ve bedensel wellness” markası Goop ile bir yaşam tarzı gurusu olarak anılıyor. Variety dergisinin haberine göre de Goop, 30’ar dakikalık belgesel dizisi olarak Netflix ekranına gelecek. Ancak bilim insanları ve hekimlere göre Netflix, dünyanın en geniş erişimli platformu olarak, “sözdebilime” yardım ve yataklık etmiş olacak.

Paltrow’un yaşam tarzı markası Goop aslında tam bir başarı hikayesi; organik-lüks halleriyle Hollywood’un en nefret edilen şöhreti seçilmiş olsa da, oyuncunun maddi başarısı bir gerçek. Ruh, beden ve zihin sağlığında denge vaadeden takviye........

© Habertürk