We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Aşısızların vatandaşa maliyeti

17 4 0
27.09.2021

Sağlık Bakanı Koca nezaket gösterip sadece “ihmal” nedeniyle aşı yaptırmadığı için hastaneye düşen Kovid’lilerin pişmanlıklarını paylaşıyor video kayıtlarıyla. Aşıyı reddettiği için yoğun bakımlık olanlar yok, ölüm melodramları yok. Bir ihmalkar Kovid’li yarı entübe anlatıyor videoda, “Eşim tek doz aşıyla bile hastalığı hafif atlattı, ben ihmal ettim siz etmeyin…”

Hastanın başını koyduğu yastıklarda Sağlık Bakanlığı’nın kırmızı beyaz mührü görünüyor. Zaten malum da, o bakanlık logosu gerçeği iyice gözümüzün içine sokuyor; ihmalkar Kovid’linin yatışı, bakımı, tedavisi ve inşallah sağ salim çıkışı kamu kaynaklarından ödeniyor. Yani bizim cebimizden.

Bilgi akışı kıt, bu “ihmallerin” kaça mal olduğunu bilmiyoruz ama Koca’nın bu ay içinde verdiği son rakam net: Kovid-19’dan ölenlerin ve yoğun bakımda bulunanların yüzde 90’ı aşısız. 10 Eylül itibariyle iki doz aşı yaptırıp üzerinden 14 gün geçirmiş olanların sayısı 35 milyon. Bu grupta yoğun bakım ve ölüm oranı yüzde 10.

Halimiz paradoksal. Vaka sayısı istikrarlı bir şekilde 25 binin üzerinde ama doz sayısında 107.38 milyonla dünyada yedinci sıradayız. İlk üç sıradaki Çin, Hindistan ve ABD aşı üreticisi.

Gerçi 107 milyon doz, iki Sinovac üstü iki Biontech’le dört doz aşı olanları bile içeriyor. Türkiye genelinde, 18 yaş ve üzeri nüfusta iki doz aşı oranı yüzde 68.91.

Fakat şüpheci kitleye yaranmak mümkün değil. “Aşı faydalı bir şey olsa kesin son sırada olurduk” gibi aşağılık kompleksine batmış yorumlar var. Bırakın aşıyı PCR testi için bile “Tecavüzden ne farkı var”........

© Habertürk


Get it on Google Play