We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

“Flamingo yenir mi?”

22 1 0
25.04.2019

“Flamingo” yazınca Google’ın “yenir mi?” diye tamamlayacağı aklınıza gelir miydi? Böyle bir arama trendi olduğuna göre demek ki, bir takım et düşkünleri yemeye niyetliler ama çok da emin değiller. Sadece Türkçe değil, birçok dilde arama yapın, “can you eat a flamingo?”, “Kann man flamingo fleisch essen?” şeklinde uzayıp gidiyor.

Antik Roma’da aristokratların flamingo yediği tarihi kayıtlardaki yemek tarifleriyle sabit olsa da, şu çağda hem de av yasağına rağmen gırtlak uğruna hayvanlara kıymanın alemi yok. Yemek uğruna ya da değil, hayvanlara şiddetin sonu gelmiyor. Nesli tükenen ya da tükenmeyen bütün hayvanlar şiddet nesnesi. Siverek’te sopa darbeleriyle öldürülen oklu kirpiden Ankara Batıkent’teki zehirle katledilen köpeklere kadar.

İşte son olarak Aksaray Hamidiye Sazlığı’nda dört flamingo eli tüfekli katillerin kurbanı oldu. Peki neden vurdular o kuşları? Yemediklerine göre, zevk ve eğlence için mi? Ya da pişirmek üzere avlanmış başka kayıp kuşlar var mı? Flamingoların vurulduğu ilk vaka değil bu. Daha geçen ocak ayında kuş fotoğrafçısı Alper Tüydeş, Bursa Karacabey Dalyan Gölü’nde saçma yarasıyla bitap bir flamingoyu hastanenin acil servisinde tedavi ettirip evine almış, sonra da Ova Korusu Hayatı Rehabilitasyon Merkezi’ndeki yeni yuvasına teslim etmişti.

Kuş fotoğrafçısı Alper Tüydeş ve eşi, yaralı kurtarılan flamingo ile baykuşa evde........

© Habertürk