We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vurun TL’ye!

257 6 0
26.04.2019

Seçim bir türlü bitmedi. Siyasi gerginlik azalacağına arttı. Enflasyondan korunmak için yurtiçi yerleşikler döviz alıyor. Hazine ve kamu kuruluşları ihaleleri dövizle yapıyor. Merkez Bankası zamansız ve erken bir faiz indirimine soyunuyor. Yabancılar yanlış bir yerden döviz rezervlerini tartışmaya açıyor. Her şey TL’nin aleyhine işliyor ama yine de iyi direniyor. TL’nin seçim sonrası kaybı yüzde 5.1 ile sınırlı kaldı.

TL’ye en büyük darbe enflasyonun yükselmesinden geliyor. Bütün mal ve hizmetlerin fiyatı artarken, dövizin fiyatı da paralel hareket ediyor. Yurtiçi yerleşikler enflasyondan korunmak için döviz alıyor, döviz mevduatı yapıyor. Hem şirketler hem de bireyler tasarruflarının yaklaşık yarısını dövizde tutarak enflasyondan korunurken aynı zamanda yerli parayı da zayıflatmış oluyorlar.

-Tasarruf sahiplerinin TL ile tasarruf etmede sorunu yok ama bunun reel getirisi ya düşük ya da negatif. Daha yüksek faiz talep edecekler ama veren yok. Mevduat faizlerinin reel getirileri mevcut enflasyonun altında kalıyor. TCMB’nin politika faizi yüzde 24 ama mevduatta hiçbir banka herhangi bir vadede bu orana yaklaşamıyor bile. Düşük faiz veren finansal sistem de TL’ye ikinci büyük darbeyi indirmiş oluyor.

MERKEZ’DEN ÖNCE HAZİNE’DEN DARBE

-Türk Lirası’na devletten de darbe geliyor. İhaleler, köprü geçişleri gibi bazı hizmet bedelleri dövizle veya dövize endeksli yapılıyor. TL kullanımına özendirici olması gereken taraf tam tersine hareket ediyor.

-TL’ye bir darbe de Hazine indiriyor. Çünkü iç borçlanmaları dahi TL tahvillerle değil dövizle yapmaya başladı. Amaç nedir, daha........

© Habertürk