We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TCMB, ‘FED’in pas’ını alıp gol atar mı?

36 1 1
23.09.2021

Bu hafta üç önemli gelişme küresel piyasaların kaderini belirleyecekti. Bunlardan ilki Çin gayrimenkul devi Evergrande temerrüde düşüş düşmeyeceği, ABD merkez bankası FED’in tapering kararını verip vermeyeceği ve yurtiçinde TCMB’nin politika faizinde indirime başlayıp başlamayacağıydı.

-Küresel piyasalar haftaya Çin’in emlak devi Evergrande şokuyla başladı. Bu hafta yapması gereken tahvil ödemelerini alıcılarla görüşerek öteledi ve temerrüde düşmekten kurtuldu. Piyasalar da kendine gelmeye başladı.

-Çarşamba itibariyle ikinci gelişme de, piyasalarda büyük kırılma yaratmadan geçildi, denilebilir. FED tapering kararını resmen açıklamadı ama kasım toplantısında açıklayacağını açıkladı. Normalde piyasalar tapering kararının resmileşmesini bekliyordu ve bu durumu önceden fiyatlamıştı.

-Bu nedenledir ki, toplantıda tapering kararının pas geçilmesini piyasalar pozitif yorumladı.

TCMB FAİZDE NE KARAR VERECEK?

-Üçüncü gelişme Türkiye’yi yakından ilgilendiren TCMB’nin faiz kararı ise bugün açıklanacak.

İlk iki gelişmeyi Merkez Bankası’nın faiz indirme kararını kolaylaştırıcı yönde buluyoruz. TCMB, özellikle FED’in tapering’i pas geçmesini değerlendirip, faiz indirimiyle golü atabilir.

-Ancak eylül ayı ile birlikte döviz kurundaki artış ve yurtiçi piyasalardaki başlayan belirgin bir bozulma var. Bunda da faiz indiriminin işaretlerinin gelmesi yanında küresel piyasalardaki kısmı satışlar etkili oldu.

-TCMB piyasalardaki bozulmayı dikkate alırsa faizi indirmede epey zorlanacak, belki de FED gibi pas geçecek. Kararı ekime bırakacak.

-Ancak ne kadar verirse versin, ister faizleri düşürsün, isterse de pas geçsin, yurtiçi piyasalarda oynaklık yaratmaya adaydır.

-Çünkü şimdiye kadar faiz indirimine gideceği fiyatlandı. Belli bir........

© Habertürk


Get it on Google Play