We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Önce tüketim sonra üretim canlanması

77 8 1
02.07.2020

Konut ve gayrimenkul sektöründe negatif faizlerin tetiklediği müthiş bir canlılık yaşanıyor. Öyle ki potansiyel alıcıların bir kısmı izledikleri konut fiyatları, sert faiz düşüşleri ile hızla yükselince alımlarından vazgeçti.

NEGATİF FAİZ VE KREDİ KONUTA TALEP YARATTI

-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da 125 bin konut kredisi başvurusu yapıldığını, bunun 101 bininin karşılandığını açıkladı. Sadece krediyle değil, peşin alımlar da oluyor. Haziran ayında tüm zamanların rekor konut satışları bekleniyor.

-Talep sadece konuta da değil. Tapu işlemleri arsa ve arazi satışlarında da benzer bir eğilim yaşandığını, talebin gayrimenkulün tümüne yönelik olduğunu gösteriyor.

-Konut içerisinde yenileme, onarım, mobilya değişikliği, beyaz ve kahverengi eşya satın alma, elektronik eşya alımı da yaygın. Hatta bu durumu enflasyon verilerinden de belirgin şekilde izlemek mümkün.

KUR, OTOYA HUCUM ETTİRDİ

-Otomobile de hücum yaşanıyor. Bunun bir nedeni birinci elde koronavirüs kaynaklı tedarik aksamalarının olması. İkinci bir neden ise düşen faiz oranları ise de asıl neden ithal edilme özelliğinden dolayı fiyatın dolara bağlı olması.

-Dolar arttıkça birinci el fiyatları yükseldi. Bu durum 2016 sonrası böyle. Birinci el fiyat artışı ikinci eli yanına çekti. Türk insanı da ikinci el otomobil ticaretini keşfetti.

-Bu nedenle ikinci el piyasası zaten canlıydı, korona döneminde daha canlandı. Sonuçta aynı marka ve aynı model otomobilin ikinci el fiyatının birinci eli geçtiğini de gördük.

-İkinci el otomobil piyasasında veri üreten kuruluş Cardata yılın 6 aylık döneminde ikinci el otomobildeki değer artışını C sınıfı otolarda yüzde 23’ü buldu. Yıla girenken 101 bin lira olan fiyat 124 bin liraya yükseldi. İkinci el otomobil iyi değerlendi ve iyi bir yatırım aracı haline geldi.........

© Habertürk