We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Merkez golü attı ama hangi kaleye?

38 0 0
23.09.2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istemesi ve bir süredir hazırlıklarının yapılması nedeniyle Merkez Bankası’ndan normalde beklenen yarım puanlık indirimdi ve piyasalar tarafından kısmen fiyatlanmıştı.

Ancak Çinli Evergrande olayının etkisini azaltması ve FED’in tapering’i pas geçmesiyle kısmen toparlanan küresel piyasa ortamından fırsat bulan Merkez Bankası politika faizini yarım puan yerine 1 puan indirerek yüzde 18’e düşürdü. Bu anlamda TCMB piyasaları bir kez daha ters köşeye yatırdı.

PİYASALARI KARIŞTIRDI

-Dolayısıyla beklenenin ve fiyatlananın üzerinde faiz indirimi ile karşılaşan finansal piyasalar karıştı. Dolar kuru yeniden 8.80’i görerek rekor düzeyine değdi ve oradan geri döndü.

-Borsa yönünü yükselişten düşüşe çevirdi ve seans içinde yüzde 1.2 geriledi. Borsanın seyrine bakınca faiz kararının açıklandığı saat 14.00’ten bir saat kadar önce beklenmedik faiz indirimini fiyatlamaya başladığı dikkati çekiyor. Yine birileri önden bilgilenmiş ve önden koşmuş gibi.

-Merkez Bankası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 4 Ağustos’ta yaptığı “Faizlerde ve enflasyonda düşüşe geçiyoruz” açıklaması ardından, manşet enflasyona takılı çıpasını buradan çıkararak çekirdek enflasyona taktı. Çekirdeğin manşetten 2.5 puan daha düşük olması faizlerde bir düşüş marjı tanıyor.

-Bu marjın şimdilik 1 puanı kullanıldı. Enflasyon........

© Habertürk


Get it on Google Play