We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İster inanın ister inanmayın, sebze fiyatları 6 ayda %40 düştü

39 9 0
03.10.2019

Fiyatların normale dönmesinde sebze üretiminin geçen yıl yüzde 2.6 daralmasına karşılık bu yıl yüzde 2.7 artması etkili.

Geçen yılın eylül ayında kur şokunun etkisiyle yüzde 6.30 artan ve yüzde 24.52’ye sıçrayan enflasyon bu eylülde yüzde 0.99’a ve yıllık bazda da yüzde 9.26’ya geriledi. Enflasyon 2017 başında tırmandığı çift haneli rakamlardan 2.5 yıl sonra aynı kanallarla geri dönüyor. Enflasyonun iki ay tek haneli rakamlarda kaldıktan sonra baz etkisiyle aralık ayında yüzde 12’ye kadar yükselmesi öngörülüyor. Ancak gelecek yıl enflasyonun yüzde 8.5 ile yeniden tek haneli rakamlara düşmesi Yeni Ekonomi Programı ile hedeflendi.

NASIL ARTTIYSA ÖYLE DÜŞTÜ

-Enflasyon 2017’nin ilk yarısında sebze fiyatlarıyla yükseldi, ardından yurt içi talep artışı destek verdi. Geçen yıl da kur şoku ile maliyet enflasyonu yaşandı. Bu yılın ilk aylarında sebze fiyatları yeniden başkaldırdı. Dolarla, sebzeyle ve iç talep artışıyla sıçrayan enflasyon yine doların gerilemesi, sebze fiyatlarının düşmesi ve iç talebin gerilemesiyle tek haneli rakamlara indi.

-İç talep kur, faiz ve enflasyon şoku ile geriledi. Büyüme düştü ve son üç çeyrektir Türkiye ekonomisi daralıyor. Büyümenin düşmesi işsizliği artırdı. İşsizlik artışı tüketimi düşürdü. Tüketimin azalması fiyatları frenleyici etki yaptı.

DOLAR SON BİR YILDA % 10 GERİLEDİ

-Dolar kuru aylık ortalama olarak geçen yılın eylülünde 6.35 TL idi. Bu eylülde........

© Habertürk