We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İşler kesatken borçları nasıl azalttık?

50 9 2
22.10.2020

Son bir yılda yurtiçi finans dışı kredileri 963 milyar lira arttı. Artış oranı yüzde 40. Böylesi yüksek artışa 2010 ve 2011 yıllarında bile ulaşılmamıştı.

Kredi artışı doğrudan yatırımlara pek gitmedi. Buna ortam pek uygun değildi. Ekonominin talep tarafı zayıf, ihracat olanakları kısıtlı ve kapasite kullanımları düşüktü.

-Nitekim geçen yılın ikinci yarısı ile bu yılın ilk yarısında GSYH rakamlarından yatırımların artmadığını, düşüş kaydettiğini belirtelim. Geçen yılın üçüncü çeyreğinden başlayarak sabit sermaye oluşumu zincirlenmiş hacim endeksiyle yüzde 4.8, yüzde 3.5, yüzde 0.1 ve yüzde 0.8 daraldı.

PARA NEREYE GİTTİ?

-Para doğrudan yeni yatırımlara gitmediyse nereye gitti?

-Kredi artışı ile piyasaya çıkan paranın, reel veya finansal piyasalarda getiri arayışına girdiğini, borsa ve mevduat hariç diğer enstrümanlardan yüksek kazançlar elde ettiğini gördük.

-Bazıları da borç kapatma yoluna gitti. Yurtiçi bankalardan ucuz krediyi alanlardan bazıları kur riski taşıyan yurtdışı borcunu kapatma veya azaltma yoluna gitti. Çek ve senet borçlarını kapattı. Bireyler de eline geçen imkanlarla borçlarını azaltmayı tercih etti.

-Bunu somut verilerle ortaya koyalım ve sıralayalım. Rakamlar hep son veri itibariyle ve son bir yıllık olarak alındı.

YURTİÇİKREDİLER % 40 ARTTI

-Öncelikle son bir yılda yurtiçine finans dışı kesime kullandırılan kredi yüzde 39.5 artışla 2 trilyon 441 milyar liradan 3 trilyon 405 milyar liraya çıktı. Stokun içinde ticari ve KOBİ kredileri ile tüketici kredileri de var.

DIŞ BORÇLARI % 12 AZALTTILAR

-Şirketler yurt içinde bankalardan borçlanırken, yurtdışı borçlarını azaltma yoluna gitti. Buna ilişkin son veri yıl ortası itibariyle........

© Habertürk


Get it on Google Play