We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İhracata yeni kapı fırsatı

72 16 0
16.09.2019

Geçen haftayı iyi kapattık. Avrupa Merkez Bankası kendisinden beklenen faiz indirimini yaptı, yeni bir varlık alımı da başlattı. Euro önce sendeledi ama kısa zamanda toparladı. Sonuçta Türkiye aleyhine olacak bir Euro değer kaybıyla karşılaşmadık.

Türkiye’de ise Merkez Bankası faizleri 3.25 puan daha düşürerek yüzde 16.5’a çekti. Daha fazla faiz indirimi yapacağını kısmen fiyatlayan piyasalar da bu faiz indirimine pozitif yanıt verdi. Gösterge tahvil faizi düştü, döviz kurları geriledi, borsa yükselmeye devam etti ve Türkiye risk primi de geriledi. Merkez’in faiz indirimini bankaların kredi ve mevduat faiz indirimleri izledi.

GÖZLER FED’E ÇEVRİLDİ

-Bu haftanın en önemli olayı ise FED’in faiz kararı olacak.Çeyrek puanlık indirim normalde beklenmezdi. Ancak Başkan Trump’ın ısrarlı bastırması, hatta FED Başkanı için hakaret sayılabilecek ifadeler kullanması, bir faiz indirimini beklenti dahiline soktu. Bu da piyasalar tarafından fiyatlandı.

-Buna karşılık hafta sonu açıklanan enflasyon ve perakende satışlar beklenenden iyi gelerek FED’in faiz düşürmesini desteklemedi.

-Ancak FED de faiz indirimi yapmazsa Başkan’la açıkça kavga eden kurum durumuna düşecek. Dahası böyle bir kavgadan FED galip çıkamaz.

GÖREVDEN ALMA OLUR MU?

-En azından bu mücadeleyi yönetmek adına bir faiz indirimi beklenebilir. Faiz indirimi yapılmazsa Trump’ın saldırıları artacak ve belki FED Başkanı’nı görevden almayı deneyecek.

-Trump ise FED ile giriştiği kavgada net bir galibiyet almasa da, siyasi açıdan bir nema elde ediyor. Kendi seçmenine........

© Habertürk