We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Her ekonomik kararı Türkiye’ye yarıyordu ilk kez olmadı Başkan

118 4 0
23.04.2019

-Göreve gelir gelmez yükselmekte olan dolara, Dolar Endeksi 103.820’de iken sözlü müdahale yaptı. Değerli dolar istemediğini daha sonra da tekrarladı ve sonuçta iki yılı aşkın süredir Dolar Endeksi 88-97 bin bandından seyrediyor. Trump’tan Türkiye ekonomisine çıkan en büyük piyango buydu.

DOLARI DA FAİZİ DE DÜŞÜRDÜ

-İkincisi ABD merkez bankası FED’e faiz artırmaması yönünde baskı yapmasıydı. Sonunda istediği sonucu da aldı. FED bu yıla girerken politikalarında U dönüşü yaparak faiz artırımlarını durdurdu. FED faizleriyle birlikte ABD hazine kağıtlarının faizi ve Libor faiz oranları da yükseliş yönündeyken düşüş eğilimine girdi. Bu karar ve devamında meydana gelen eğilimler Türkiye’nin borçlanma ve dış kaynak maliyetlerini düşürücü etki yaptı, yurtdışı borçlanmalarını rahatlattı. Trump’tan ikinci büyük piyango da buradan geldi.

-Türkiye’ye üçüncü hediye ise ABD’nin Suriye’den çekilme kararıydı. Trump henüz bunu sağlayamadı ama çekilme kararı sonrası dönem Türkiye’nin işine yaradı. Kararı sürpriz şekilde açıklamadan önce Suriye’ye askeri müdahaleden söz ediyorduk. Şimdiye kadar bunu yapmadıysak demek ki çekilme açıklaması işe yaramış.

PETROL FİYATLARINI YARI YARIYA DÜŞÜRDÜ

........

© Habertürk