We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Harekatta en büyük risk nerede?

119 14 0
09.10.2019

Kuzey Suriye’ye operasyonun kesinleşmesiyle finansal piyasalarda fiyatlama başladı ve oynaklık da arttı. En büyük oynaklık da para biriminde gerçekleşiyor. Gün içinde iki üç büyük hareket gerçekleşiyor. Yüksek oynaklığı borsada da görüyoruz ve az da olsa CDS’lerde karşılaşıyoruz.

-Hazine faizlerinde oynaklık ise oldukça düşük. Hem küresel çapta faizlerin düşüş eğiliminden, hem de Türkiye’de düşük kamu borçluluk ve faiz düşüşü sürecinde bulunmamızdan kaynaklanıyor olabilir.

HEMEN HER ŞEYİ DOMİNE EDER

-Fiyatlamaların ve oynaklıkların üzerinden henüz iki gün geçti, net ve sert bir bozulma oluyor. Harekat ilerledikçe, riskler belirginleştikçe fiyatlarda giderek oturacak ve oynaklık azalabilecektir.

-Zorlu ve uzun olacağı tahmin edilebilen bir yola girdik. Bundan sonra hemen her şey Suriye operasyonuna endeksli olabilir. Akşam Suriye harekatıyla yatıp sabah Suriye harekatıyla kalkacağız. Önümüzdeki dönem iç siyasi gelişmeleri de, dış politikayı da, ekonomik gelişmeleri de, harcamaları da, vergileri de, ülkeyi yönetenlerin zamanlarını da, enerjilerini de Suriye harekatı domine etmeye adaydır.

PİYASALARDA YÜKSEK OYNAKLIK

-Böyle bir süreçten ekonominin ve piyasaların etkilenmesi doğaldır. Gelişmelere paralel varlık fiyatlarının gerilemesi ana eğilim haline gelebilir. Ancak zaman içinde Suriye harekatının nereye evrileceğine bağlı olarak varlık fiyatlarındaki gerilemeler telafi edilebilir.

-O aşamaya kadar bizimle kalıcı olacak ise piyasaların yüksek oynaklığıdır. Son iki günde TL’nin değerinde ve hisse senedi fiyatlarının bir tavan bir taban yapması ve bunun gün içinde iki üç kez tekrarlanmasını önümüzdeki dönemde çok sık görebiliriz. Haber akışlarına, gelişmelere, açıklamalara bağlı oynaklıklarla karşılaşabiliriz.

HAREKAT İÇİNDE YOLU KAYBETMEMEK........

© Habertürk