We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz kararı öncesi dolar sakinliği neyin nesi?

74 5 1
20.10.2020

Eylül ayında faizleri 2 puan artırarak piyasaları ters köşe yapan Merkez Bankası perşembe günü yeniden toplanacak ve bir faiz kararı daha verecek.

Piyasalardaki genel beklenti faizlerin 1.75 - 2 puan daha artırılarak yüzde 10.25’ten yüzde 12 veya yüzde 12.25’e çıkarılması yönünde.

-Normalde böyle bir artırım gelirse politika faizi şu an fiilen gerçekleşen faize yaklaşmış olacak. Dün itibariyle Merkez Bankası’nın bankalara kullandırdığı paranın ağırlıklı ortalama faizi yüzde 12.39’a yükseldi.

-Dolayısıyla beklendiği ölçüde bir artırım yapılırsa, faizler fiilen yükseltilmemiş olacak. Mevcut düzey politika faizi olarak tescil edilecek. Politika faizinin arkadan gelmesi ve piyasayı takip etmesi elbette yükselişe kapının açık olduğuna da işaret eder.

ÖNEMLİ BİR İŞARET GELDİ

-Döviz kurunun, kritik bir faiz kararı verileceği haftaya artan bir stres yerine sakin girmesi, hatta gevşemesi ise önemli bir işaret. Buna bankaların borsada hızlı değer artışını da eklemek resmi tamamlayıcı etki yapabilir.

-Kurlarda gevşeme devam ederse perşembe günü geldiğinde Merkez Bankası faizi artırmayabilir mi? Çünkü geçen ayki toplantı sürpriz faiz artışının en önemli nedeni döviz kurlarındaki yükselişti.

-Bunun yanıtını bulmak için döviz kurunun hangi nedenle düştüğünü bilmek gerekiyor. Faiz artışı önceden fiyatlanıyor ise toplantıda pas geçmek ters teper, kuru yeniden........

© Habertürk


Get it on Google Play