We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Faiz iner, dolar artar, bu ne iştir?

146 2 1
27.09.2021

Küresel piyasalar da yerel piyasalar da ayrı ayrı dinamiklerden dolayı karıştı ve daha da karışmaya aday görüyor. Küresel piyasalarından da etkilenen Türkiye piyasaları ise negatif ayrışıyor.

Türkiye özelinde başlarsak yerli dinamik olarak faizlerdeki erken ve yüksek oranlı indirim piyasaları karıştırdı. Önce Cumhurbaşkanı’nın Haziran ve ağustos ayı başında bu yönde açıklaması vardı. Üzerine Merkez Bankası’nın 1 Eylül’de yatırımcı sunumu ve 8 Eylül’de Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun manşet enflasyon hedeflemesi yerine çekirdek enflasyonun geçirileceğini açıklaması eklendi. Erken bir faiz indirimi fiyatlanmaya başlandı ve 23 Eylül’de tahmin edilenin ötesinde faizler 1 puan düşürdü. Bizim piyasalar da eylül ayı başından itibaren performans kaybına uğradı.

TERS TEPTİ

­-Tam sırada dünyada riskler artmaya başladığından faiz indirimi ters tepti. Hazine faizleri yükseldi, dolar sıçradı, TL varlıkları geriledi ve Türkiye dünyadan negatif ayrışmaya başladı.

-25 Haziran’dan bu yana sürmekte olan TL güçlenmesi 2 Eylül’de yüzde 6.3’e vararak son buldu. O tarihten 24 Eylül’e kadar geçen dönemde TL’nin değer kaybı yüzde 6.7’yi buldu. TL iki ayı aşkın zamandaki değerlenmesini 3 haftada fazlasıyla geri verdi. 25 Haziran’da 8.8061’i gören dolar, 2 Eylül’de 8.2526’ya indikten sonra 24 Eylül’de 8.8945’e çıkarak yeni rekor kırdı.

-Merkez Bankası faiz indirmesine karşılık ikinci el piyasada hazine tahvillerinin faizi yükseldi. 2 yıllık gösterge tahvilinin faizi 2 günde 1.3 puan artışla yüzde 18.38’e, 10 yıllık gösterge tahvilin faizi de 1.9 puanlık artışla yüzde 18.55’e çıktı. Kısa vadeli faiz indirimi tahvil piyasasına faiz bindirimi şeklinde yansıdı.

-Türkiye’nin........

© Habertürk


Get it on Google Play