We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dolar düşerken döviz mevduatı neden rekor kırar?

154 27 0
07.10.2019

Yılın üçüncü çeyreğini bitirip son çeyreğe adım atarken, finansal varlıkların bilançosunu çıkardık. Üçüncü çeyrek iyi geçti, tasarruflar reel olarak artıyor. Faizler ve enflasyon düşerken, TL mevduat artışları hızlandı. Ancak döviz mevduatları da rekor kırıyor. İşte yurtiçi yerleşiklerin varlıkları, yatırım eğilimleri, son çeyreğin ve 9 ayın bilançosu.

Yılın ikinci yarısında dolar dünyada değerlendi. Dolar Endeksi üçüncü çeyrekte yüzde 3.4 artışla 99.377’ye yükseldi ve son 2.5 yılın en yükseğine çıktı. TL’nin de içinde yer aldığı JP Morgan Gelişen Kur Endeksi de dolar karşısında yüzde 4.1 geriledi.

-Buna rağmen TL yılın üçüncü çeyreğinde dolar karşısında yüzde 2.5 değer kazandı. TL’nin diğer gelişmekte olan kurların aksine dolara göre değer kazanmasına rağmen dövize yönelme devam etti.

TL MEVDUAT % 10 ARTTI

-Üçüncü çeyrekte tasarruflar da, TL mevduatlar da artarken, enflasyon düştü ama dövize yönelme durmadı. Döviz mevduatları neden rekor kırmaya devam etti?

-Öncelikle TL’ye yönelmenin temelinde düşen enflasyonla gerileyen faizleri yüksekten yakalama isteği yatıyor. Ne zaman böyle bir faiz düşüşü yakalasa Türk halkı fırsatı kaçırmaz. Tasarruf sahipleri faizde inişi gördü ve TL mevduata yöneldi. Bu nedenle üçüncü çeyrekte TL mevduat artışı yüzde 10’u buldu.

YAPTIRIM KORKUSUNDA AZALMA BELİRLEYİCİ

-Yılın üçüncü çeyreğine seçimleri geride bırakmış ve Türkiye’ye S400 alımından dolayı ABD’nin kolay kolay yaptırım uygulamayacağı anlaşılarak girildi. 28 Haziran’da G20 Zirvesi’nde ABD Başkanı Trump’ın Türkiye’ye verdiği destek altın değerindeydi. Bu tarihten sonra bir büyük korku azaldı ve finansal piyasalarda belli bir güven geri geldi. TL mevduata yönelmede bu da etkili oldu.

PARASALLAŞMANIN ETKİSİ

-Yine seçim sonrası ilk icraatlar arasında Merkez Bankası ihtiyat akçesinin bütçeye aktarılması ve verilen emirleri dinlemediği gerekçesiyle Merkez Bankası başkanının görevinden alınması üçüncü çeyreğin başına rastladı. Şirketlerin borç krizi içinde kıvrandığı ve ekonominin kaynak ihtiyacının şiddetlendiği bir dönemde Merkez Bankası kaynaklarına başvurulması, ister istemez banknot matbaasının çalıştırıldığına yorumlandı.

-Bollaşan bir paranın normalde değer kaybetmesi beklenir. Ancak bu beklenti üçüncü çeyrek içinde pek gerçekleşmedi. Hatta tersine bir tablo bile ortaya çıktı.

-Ancak bu yola yeniden başvurulacağı kuşkusu veya tahmini, TL’nin hemen olmasa da bir aşamada değer kaybedeceği beklentisini yarattı. Böyle bir ihtimal karşısında başvurulacak doğal korunma yöntemi dövizdir. Bir kısım tasarruf sahibinin yaptığı da budur.

- Şimdiye kadarki parasallaşma net bir kırılma yaratmasa da, pek hazmedilmiş değildir. Devamı gelirse hazımsızlık artabilir ve beklentiyi de doğru çıkartabilir.

TASARRUFA SON ÇEYREK DOPİNGİ

- Yılın üçüncü çeyreğinde yurtiçi yerleşiklerin finansal varlığı yüzde 6.7 artışla yüzde 3.2’lik enflasyonu ikiye katladı. 9 aylık........

© Habertürk