We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Canlanmaya çifte doping

86 9 3
30.06.2020

Haziran ayında yurtiçi talepte ciddi bir sıçrama yaşanıyor. Bunda salgın döneminde ertelenmiş talebin belli bir etkisi olduğu varsayılabilir. Mart, nisan, mayıs olarak üç ayda biriken, ertelenen tüketim realize oluyor. Ancak sonuçta üç ay gibi kısa sürede biriken bir talebin boyutu da küçük olur.

Üstelik salgın öncesi tüketim iştahı ile salgın sonrası tüketim iştahı aynı değil. Anketlerin ve öncü verilerin ortaya koyduğu gibi belirgin bir azalma söz konusu.

DEĞİRMENİN SUYU NEREDEN?

-Canlanma hangi alanlarda var diye baktığımızda, konut, arsa ve arazi olarak gayrimenkul; birinci ve ikinci el olmak üzere otomotiv; koronavirüs nedeniyle değişen tatil anlayışından dolayı tekne ve karavan; ev içi bakım onarım, mobilya, elektronik aletler ev eşyalarını görüyoruz. Market, giysi, kırtasiye, gibi alışverişler de daha çok internet üzerinden gerçekleşiyor.

-Bu alanlardaki harcamaların bir kısmının finansmanı pandemi nedeniyle diğer bazı harcamaların kesilmesiyle karşılanıyor. Dışarıda yeme içmenin, eğlenmenin, sosyalleşmenin, tatile gitmenin, giysi almanın, seyahat etmenin azalmasından kaynaklanan tasarrufların bir kısmı bu alanlara kaydırılmış olabilir.

-Ancak hepsinden çok daha etkili olan ise faizlerin dramatik şekilde düşmesi. 11 ayda faizlerin yaklaşık üçte ikisi silindi, geriye üçte bir kaldı. Enflasyonun 7-8 puan üstünde olan faiz oranları indirimlerin ardından gerçekleşen enflasyonun 3-4 puan altına düştü. Çok dramatik değişme. Haziran ayı ile birlikte faiz indirimlerine de duruldu.

ETKİSİ ÇİFT YÖNLÜ

-İşte tüketim artışı da ekonominin açılmaya başladığı, faizlerin dibe indiği bir dönemde başladı. Faizler 1980 sonrasında ilk kez bu kadar negatife........

© Habertürk