We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bu enflasyon faizlere yeni ayar gerektirir  

63 15 0
01.10.2019

Yeni Ekonomik Program’da açıklanan yıl sonu % 12’lik enflasyon gerçekleşme tahminine göre Merkez Bankası politika faizini 24 Ekim’de 2 puan daha indirebilir. 12 Aralık'ta daha düşük oranlı indirimle politika faizleri yılı yüzde 14’ün altına inerek bitirebilir.

Yeni Ekonomik Program büyüme, istihdam, daha düşük enflasyon ve biraz daha yüksek bütçe açığı vadediyor. Büyümenin yüzde 3.5’tan yüzde 5.0’e çıkarılması sürpriz değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha önce açıklamıştı. Ancak bu yıl yüzde yarım ile pozitif tamamlayacağımızı söylememişti.

SON ÇEYREKTE YÜKSEK BÜYÜME

-Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan Program’da büyüme yüzde 0.5 olarak alındı, gelecek yıl ise yüzde 5.0 hedeflendi. Demek ki, içine girdiğimiz son çeyrekte yüksek oranlı bir pozitif büyüme bekleniyor ki, yılın ilk yarısındaki daralmayı telafi etsin.

-Mümkün mü? Evet, çünkü ekonomide yılın ikinci yarısında canlanma işaretleri başladı. Seçimlerin geride kalması, Haziran sonunda yapılan G-20 Zirvesi’nde Başkan Trump’ın net desteği ile ABD’nin Türkiye’ye yaptırıma yanaşmayacağının anlaşılması ilk tetikleyiciler oldu.

-Üzerine enflasyon düşüşüne paralel güçlü faiz indirimleri geldi. Bu faiz indirimlerinin de konut ve otomotiv gibi tüketim içindeki ağırlığı yüksek alanlarda olması büyümeye desteğini güçlendirebilir.

-Bu üç faktörün yanında yılın son çeyreğinde ise geçen yılın aynı dönemindeki yüzde -3.0’lük daralmanın üzerine yüksek bir oranı yakalamak kolaylaşıyor.

2020’DE % 5 NASIL BÜYÜYECEĞİZ?

-Gelecek yılki yüzde 5 büyümeyi yakalamak da imkansız değil, mümkün ama nasıl? İç talep yüzde 5 büyümeyi sağlayacak şekilde canlanacaksa hem enflasyon hem cari fazla hedeflerinden şaşabilir.

-İhracata ağırlık verilecekse bunun işaretleri yok. İhracat artışı 8.6 milyar dolar alınmış ve ancak 190 milyar dolara çıkarılmış ki, gerçekçi bir yaklaşım. Çünkü en büyük ihracat pazarımız olan Avrupa ekonomisinde büyüme oranı yaklaşık yarı yarıya indirilerek yüzde 1.1’e indirildi ve gelecek yıl da pek canlanma........

© Habertürk